Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Fox News: Co lze očekávat od jaderné apokalypsy!

Fox News: Co lze očekávat od jaderné apokalypsy!

Podle profesora Alana Robocka z Rutgers University by dokonce válka mezi Indií a Pákistánem mohla na několik let vrhnout Zemi do jaderné zimy.

Ilustrační foto
14. února 2020 - 11:04

A důsledky jaderného konfliktu mezi USA a Ruskem by byly ještě horší. V rozhovoru pro Fox News vědec popsal, jak se události mohou vyvinout po masivním jaderném úderu.

„Co se stane při jaderné apokalypse?“ položila si otázku Fox News. Hrozba atomové války se objevila s vytvořením atomové bomby a zatím přetrvává, konstatoval článek americké televize.

Tématu globální jaderné katastrofy se věnoval „nespočet“ filmů a knih, ale pro získání realistického obrazu o ní se televize Fox News obrátila na profesora Rutgers University Alana Robocka.

První a nejzřetelnější by bylo, že by města shořela. „Jaderná bomba je jakoby povrch Země na zlomek vteřiny zasáhl kousek Slunce: všechno v určitém poloměru by jednoduše vzplálo," popisuje Robock. „V Hirošimě byla výbušná síla bomby 15 kilotun a všechno v okruhu několika čtverečních kilometrů prostě shořelo a vytvořilo dým."

Podle současných standardů byla tato bomba „malá“, uvedl článek. Síla současných amerických bomb se pohybuje od 50 do 1200 kilotun, takže exploze by byly „mnohem větší“. A vzhledem k množství „paliva“ ve městech by požáry zuřily velmi dlouho, poznamenala Fox News.

Kouř z ohně by stoupal do stratosféry, kde „není déšť, který by ho mohl smýt“. Podle materiálu bude kouř kolem Země přetrvávat mnoho let.

„Teploty by klesly, bylo by méně slunečního světla, méně deště, byl by nadbytek ultrafialového záření, protože by byl zničen ozon," říká Robock.

„Pokud by Spojené státy a Rusko dnes začaly válku, vzniklý dým by mohl stačit na jadernou zimu. Na souši, kde pěstujeme jídlo, by letní teploty byly pod nulou. Odhalili jsme to před mnoha lety, ale naše současné klimatické modely stále dávají stejnou odpověď, a to i poté, co USA a Rusko v 80. letech výrazně snížily svůj jaderný arzenál,“ poukázal profesor.


Fox News připomněla, že dnes na světě nejsou dvě, ale devět jaderných mocností. Například konflikt mezi Indií a Pákistánem by vedl k tomu, že celá atmosféra Země bude po několik let zakryta kouřem. To by pokračovalo ještě déle v případě války mezi Ruskem a Spojenými státy americkými, protože tyto země mají mnohem silnější jaderné zbraně.

Robock varoval, že globální zásobování potravinami bude trvat asi 60 dní, ale obyčejní občané by pociťovali nedostatek mnohem dříve - jakmile budou police místních obchodů prázdné. Jaderná zima by zničila plodiny.

Americký profesor však předpokládá, že když dojde ke katastrofě na jaře, kdy rostliny nejsou připraveny na zimní období, některá semena a kořeny zůstanou zachovány. Ale naděje na další oživení zemědělství nezpochybňuje skutečnost, že pro každého nebude dost jídla.

Robock poznamenal, že jeho tým jako první zkoumal, jak může jaderná apokalypsa ovlivnit další zdroj potravy - oceán.

„Oceán potřebuje čas, aby se zahřál a ochladil," podělil se profesor se zjištěním. „Za pár let by se tak ochladil a absorboval by více oxidu uhličitého z atmosféry. Je to jako s Coca-Colou: v chladu je to šumivější než v teple. A tento oxid uhličitý okyselí oceány a začne rozpouštět skořápky různých měkkýšů a kostry korálů. “

Ohlazení a chemické změny v oceánech by trvaly několik let, účinek by zůstal asi deset let. Schopnost mořského života přizpůsobit se těmto změnám je stále neznámá, napsala Fox News.


„Po sedmi nebo osmi letech by se (kouř) začal rozptylovat, a pak by oceány potřebovaly čas, než se zahřejí," uvedl Robock.

„Takže, když všechno jídlo skončí a rostliny zahynou, můžeme všichni rybařit - alespoň na chvíli," uzavřela nevesele stránka americké televize. „Uvidíme se na pikniku na pláži."

K celkovému obrázku však schází, řekněme, mapa radioaktivního zamoření, od území - jaderné pouště, kde nebudou moci pobývat lidé ani po desítkách let, až po prognózu, kde by nakonec flora a fauna mohly nakonec existovat.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)