Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Sankce proti Nord Stream 2 jsou nesmyslné!

Forbes: Sankce proti Nord Stream 2 jsou nesmyslné!

Novinář Forbesu Kenneth Rapoza označil nové americké sankce proti společnostem zapojeným do výstavby plynovodu Nord Stream 2 za nesmyslné.

Ilustrační foto
30. června 2020 - 10:16

Podle analytika žádné sankce nezastaví výstavbu plynovodu, který již byl dokončen z 94 procent.

Novinář ve svém materiálu připomíná, že pokud budou nové sankce přijaty, ruské straně se nebudou líbit a „ještě méně“ potěší Berlín.

Stavba Nord Stream 2 „postupovala dobře“ a sankční tlak amerických úřadů pravděpodobně nezastaví provádění tohoto ruského projektu, říká Kenneth Rapoza v komentáři časopisu Forbes.

Materiál poznamenává, že členové amerického kongresu nedávno začali znovu aktivně zavádět ekonomické restrikce, aby pozastavili provádění Nord Stream 2, dvou hlavních linií, kterými Rusko bude dodávat palivo do Německa.


Rapoza připomněl, že začátkem tohoto měsíce byl v Senátu USA představen návrh zákona, který navrhuje sankce proti společnostem, které poskytují upisovací, pojišťovací a zajišťovací služby pro plavidla podílející se na pokládce plynovodu.

Tento týden poslali členové Kongresu do Sněmovny reprezentantů nový návrh sankcí, který je rovněž namířen proti projektu.

Novinář poznamenal, že nová ekonomická omezení by mohla být dalším kolem války mezi Moskvou a Washingtonem. Rapoza upozornil na skutečnost, že v Kyjevě reagovali na tento návrh „s nadšením“, protože Ukrajina se bojí ztráty ruského plynu do Evropy, který pro ni tranzitem vydělává spoustu peněz.„Podle některých odborníků bude ztráta z tranzitních příjmů činit asi deset procent ukrajinského HDP, který zrovna moc rychle neroste," říká materiál.

Rapoza předpokládá, že Kongres pravděpodobně přijme navrhované sankce, které se „ruskému energetickému gigantu nebudou líbit“. „(Německé kancléřce) Angele Merkelové se budou líbit ještě méně," dodává publicistka Forbesu. Podle jeho názoru je ale nepravděpodobné, že by nové sankce narušily zahájení projektu Nord Stream 2, protože plynovod je téměř dokončen.

K tomu je třeba dodat, že Kongresem schválené sankce pouze prohlubují pokuty společnostem, které se podílejí přímo na výstavbě plynovodu nebo technikou. Jde o mnohem mírnější podobu, než byl původní návrh, kdy se předpokládaly sankce proti úřadům inspekce, zkušebním a certifikačním úředům a dokonce proti německé vládě.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)