Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

Fasel: I přes naše objetí, jsem Lukašenkovi nastavil tvrdé podmínky

Fasel: I přes naše objetí, jsem Lukašenkovi nastavil tvrdé podmínky

Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel nastavil prezidentovi Běloruska Alexandru Lukašenkovi tvrdé podmínky pro mistrovství světa 2021 v Minsku.

René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF)
13. ledna 2021 - 12:30

Podle Kalervo Kummola, místopředsedy federace jde také o reformu ústavy, svobodu tisku a propuštění politických vězňů. Lukašenko údajně se vším souhlasil. Kummola zároveň poznamenal, že během setkání diskutovali zejména o „hrozných fotografiích“ pořízených během Faselovy cesty do Minska a podle atmosféry setkání se v Bělorusku mistrovství neuskuteční.

Rene Fasel se zase vyjádřil k fotografii objetí s Lukašenkou, což vyvolalo negativní reakci evropských politiků a sportovní komunity.

„Stává se, že obrázek mluví více než tisíc slov. Účelem cesty bylo uspořádat důležitou diskusi s Lukašenkem o mistrovství světa v Minsku. S Lukašenkem mám dobré vztahy už 20 let - spolu jsme hráli hokej, měli jsme spoustu kontaktů, mimo jiné i v roce 2014. IIHF chtěla využít této příležitosti a mluvit otevřeně s Lukašenkem,“ řekl René Fasel.

Fasel zároveň vyjádřil politování nad tím, že fotografie jeho objetí se současným běloruským vůdcem byla interpretována tak, jako by přijímal „události a represi v Bělorusku“. Podle něj „chtěl naopak využít zvláštního vztahu s Lukašenkem k tomu, aby udělal něco dobrého, aby mistrovství světa vedlo k jakémusi smíření mezi úřady a opozicí“.

„Ukázalo se to trochu hloupě, jsem také v rozpacích,“ zdůraznil šéf IIHF.

Fasel také hovořil o pokusu „ přesvědčit prezidenta Lukašenka, že může vyslat signál z mistrovství světa o úsilí vést dialog s opozicí.“


„Představte si, že zrušíme mistrovství světa v Bělorusku. Změní to nějak situaci v zemi? Samozřejmě že ne. Lukašenko sám řekl, že chce změnit ústavu, že je připraven uspořádat nové volby. A diskutujeme s ním a snažíme se udělat něco dobrého. Musím přiznat: v Minsku jsem si trochu pohrával s ohněm. A trochu jsme se popálili. Nyní bude obtížné tento názor změnit, “ pokračoval Fasel.

Připomeneme, že v Bělorusku v roce 2021 se mají konat mistrovství světa v ledním hokeji. Vzhledem k událostem, které následovaly po prezidentských volbách 9. srpna, však opozice a řada západních zemí požadují odložení sportovní události. Běloruské úřady se zase domnívají, že to není nutné, a republika může uspořádat mistrovství světa „nejlepší v historii“. Očekává se, že o osudu mistrovství světa 2021 by mělo být rozhodnuto nejpozději 27. ledna.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaiky,foto:arch.)