Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: „Americký sen“ se stále více stává životem na parkovišti!

Euronews: „Americký sen“ se stále více stává životem na parkovišti!

Ve Spojených státech jsou stále populárnější programy jako „bezpečné parkování“, v jehož rámci mohou bezdomovci spát na hlídaném parkovišti.

Ilustrační foto
18. března 2019 - 10:15

Stovky tisíc Američanů se každoročně stává bezdomovci, protože jejich příjmy jim neumožňují platit účty nebo koupit bydlení, uvedla zpráva Euronews.

Nedávno se v amerických městech stále více obyčejných parkovišť stalo dočasným útočištěm pro lidi, kteří ztratili své domovy a žijí v automobilech a dodávkách. Podle amerického ministerstva pro bydlení a rozvoj měst zůstalo v roce 2017 bez přístřeší půl milionu lidí.

Největší počet bezdomovců je v Kalifornii. Tito lidé žijí ve vozidlech, opuštěných budovách, parcích nebo na ulici.

Pouze v Los Angeles více než 15 tisíc lidí pravidelně zůstává přes noc na parkovištích. Parkování je dobře hlídané - a lidé, kteří na nich zůstanou, mohou klidně spát. Kromě toho jsou zde přenosné záchody a umyvadla.
 
Carlos Gonzales, veterán americké armády bez domova: „Jedná se o manželskou postel velikosti Queen v horní části kabiny. Tohle je jídelna, tady spím. Tato pohovka se promění v postel. Mám také skříňky na skladování potravin, mikrovlnnou troubu, sporák a umyvadlo.“


Podle odborníků, hlavní důvody pro prudký nárůst počtu bezdomovců je jak nedostatek cenově dostupného bydlení, tak rostoucí náklady na veřejné služby. Takže v Los Angeles nájemné rostlo rychleji než příjmy lidí během několika desetiletí. V posledních letech tento trend dosáhl svého vrcholu.
 
Organizátor programu „bezpečné parkoviště“:„Ekonomika je taková, že mnoho lidí si již nemůže dovolit žít v bytech. Někteří zemřou, jiní žijí na ulicích. Ale jsou tu ti, kteří mají štěstí - mají auto a mohou se zabezpečit s takovým domovem.“
 
Mezitím získávají na popularitě programy jako „bezpečné parkování“. Pro úřady se staly dočasným řešením problémů lidí, kteří si až donedávna nedokázali představit, že by byli v podobné situaci, a věřili, že jsou na cestě k „americkému snu“, dodaly Euronews.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)