Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

Ekonom: Gastarbeitři a půjčky Západu - díky tomu Ukrajina existuje!

Ekonom: Gastarbeitři a půjčky Západu - díky tomu Ukrajina existuje!

V situaci hroutícího se průmyslu je dnes ukrajinská ekonomika podporována především externím financováním a penězi, které gastarbeitři posílají svým rodinám ze zahraničí, uvedla Federace zaměstnavatelů Ukrajiny.

Ilustrační foto
13. srpna 2019 - 10:15

Jak uvedla televize „112 Ukrajina", podle odborníka v budoucnu poté, co tito lidé přestěhují své rodiny do zahraničí a přestanou posílat peníze, bude téměř nemožné podporovat ekonomiku země.

Vnější financování a peníze, které migrující pracovníci posílají svým rodinám ze zahraničí, jsou i nadále hlavními faktory udržování ukrajinské hospodářské stability. Podle „112 Ukrajina“ to uvedl ředitel odboru hospodářské politiky Federace zaměstnavatelů Ukrajiny Sergej Salivon.

„Lidé docela aktivně opouštějí zemi a stále posílají peníze, hodně. To vám do značné míry umožňuje zachovávat platební bilanci,“ řekl expert.

Salivon věří, že v budoucnu se tito lidé usadí v zahraničí, přestěhují své rodiny a přestanou posílat peníze na Ukrajinu. Podle ekonoma, pokud to získá masový charakter, bude téměř nemožné udržovat infrastrukturu ve státě, která byla navržena tak, aby pojala 50 milionů lidí.

 
„Každý člověk bude muset zaplatit za údržbu jednoho metru kanalizační trubky více," vysvětlil Salivon.
 
Odborník se domnívá, že v této situaci se lze spoléhat pouze na zahraniční financování. Podle jeho názoru, dokud bude ukrajinská ekonomika podporována finančními injekcemi a současné dluhy budou restrukturalizovány, země se s tím ještě nějak vypořádá.
 
„Pokud bude nový tým (Vladimira Zelenského) pokračovat (nebo zvýší) úsilí při likvidaci průmyslu, bude konec pravděpodobně blíž, protože pracovní místa začnou ubývat ještě rychleji," předpověděl ekonom.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: repro 112.ua)