Svátek má: Magdaléna

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Merkelová poprvé podpořila ruskou kampaň v Sýrii!

DWN: Merkelová poprvé podpořila ruskou kampaň v Sýrii!

Hlava Německa Angela Merkelová podpořila akce Ruska v Idlibu, když prohlásila, že nyní nastal čas „pokusit se překonat radikální síly“, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Angela Merkelová, německá kancléřka
7. září 2018 - 07:50

Nicméně také trvala na ochraně civilního obyvatelstva. „Musíme se vyhnout humanitární katastrofě," řekla kancléřka.

Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé otevřeně podpořila rusko-syrskou vojenskou operaci v Sýrii, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Když hovořila o boji ruských vojáků a Damašku proti rebelům v Idlibu, řekla: „Teď se musíme snažit překonat radikální síly, ale zároveň chránit civilní obyvatelstvo.“

Podle ní se mírumilovní lidé ve městě „nacházejí ve velmi obtížné situaci": „Proto se musíme vyhnout humanitární katastrofě." To je velmi velký a důležitý úkol. Merkelová prohlásila, že o tom diskutuje s prezidenty Ruska a Turecka. Doufá, že hlava Kremlu zohlední tento moment.


Pro ruské a syrské síly bylo těžké bojovat s povstaleckými jednotkami v Idlibu, protože civilisty neustále používaly jako lidské štíty a přenesly boje do obytných čtvrtích. V tuto chvíli se militanti v Idlibu zabývají především ničením infrastruktury. Nedávno americký ministr zahraničí Mike Pompeo také podpořil Rusy, vyzval rebely v teroristech Idlib a trval na tom, že je třeba je porazit, připomněl deník.

Na druhou stranu Spojené státy varují jak ruské, tak syrské síly, aby se vyhnuly humanitární katastrofě a nepokrytě naznačují, že by mohly zasáhnout. Podle pozorovatelů tak dávají najevo, že se nehodlají ze Sýrie, resp. z jimi kontrolovaných oblastí stáhnout.

Navíc ruské zdroje upozornily, že se v Idlibu za pomoci Západu chystá provokace s "chemickým útokem". Západní země v čele s USA prohlásily, že pokud syrská armáda použije chemické zbraně, tak na Sýrii zaútočí. Mezi USA a Ruskem tak narůstá i kvůli Sýrii výrazné a nebezpečné napětí.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)