Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt předpověděl „rozhodující bitvu“ o Nord Stream 2

Die Welt předpověděl „rozhodující bitvu“ o Nord Stream 2

Německo se pokusilo „udobřit“ si USA ohledně výstavby plynovodu Nord Stream 2 zahájením výstavby terminálů pro americký zkapalněný zemní plyn (LNG).

Ilustrační foto
21. listopadu 2020 - 06:20

Ale nyní se tato práce zastavila, v souvislosti s níž přichází „rozhodující bitva“ o ruský plynovod, napsaly německé noviny Die Welt.

Berlín doufá, že se za Joe Bidena zlepší transatlantické vztahy, nicméně je odpůrcem projektu, připomínají noviny. Senát USA nyní jedná o nových sankcích zaměřených na pojišťovací a certifikační společnosti spolupracující s ruskými plavidly při dokončení ropovodu.

„Německá vláda donedávna ponechávala otevřenou otázku dokončení výstavby plynovodu, ale také brzy bude muset dát jasnou a jasnou odpověď. Takže rozhodující bitva mezi USA a Německem o Nord Stream 2 se blíží," uvedl autor článku.


Kromě toho začátkem listopadu, krátce před zahájením jednání o nových sankcích v Kongresu USA, společnost odpovědná za výstavbu terminálu pro americký LNG v německém přístavu Wilhelmshaven navíc od projektu odstoupila, uvedl deník. Zároveň zůstává neznámé, zda bude možné najít náhradu v jiném přístavu.

„Takže nyní federální vláda riskuje, že bude přímo čelit hrozbě sankcí, kterým se snažila zabránit. V blízké budoucnosti nebude mít Spojeným státům co nabídnout, aby opustily své záměry,“ upozornil Die Welt.

Plynovod „Nord Stream - 2“

Nord Stream 2 předpokládá výstavbu dvou linek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard kubických metrů ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Proti projektu se aktivně staví Spojené státy, které propagují svůj zkapalněný zemní plyn do EU, dále Ukrajina a řada evropských zemí.

Spojené státy uvalily na projekt sankce v prosinci 2019 a požadovaly, aby společnosti zapojené do instalace okamžitě zastavily výstavbu. Švýcarská Allseas téměř okamžitě oznámila pozastavení plynovodu. V polovině října rozšířil Washington ekonomická omezení proti Nord Stream 2 rozšířením balíčku PEESA o ochraně energetické bezpečnosti Evropy na tento projekt. Společnosti, které poskytují služby, vybavení nebo financování modernizace nebo vybavení plavidel v rámci projektu, nyní spadají pod sankce.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)