Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Politický chaos v Německu učiní z Francie vůdce Evropy

Die Welt: Politický chaos v Německu učiní z Francie vůdce Evropy

Chaos po volbách v Durynsku a odchod Annegret Kramp-Karrenbauerové z funkce předsedkyně CDU může vést k poklesu role Německa v EU.

Agnes Kramp-Karrenbauerová
13. února 2020 - 11:06

Uvedl to Die Welt s odkazem na názor vysokých evropských politiků a činitelů. V politických kruzích se EU domnívá, že Německo je nyní nestabilní a „křehké“, což znamená, že se jeho vliv v Bruselu sníží, což povede ke zvýšení významu Francie.

Odchod Annegret Kramp-Carrenbauer z funkce předsedkyně CDU se stal pro Brusel „studenou sprchou“, napsal Die Welt. Mnoho lidí se ptá - co se děje v Německu? Minulý týden vypukl po volbách předsedy vlády v Durynsku chaos a ihned po něm došlo k oznámení rezignace na Kramp-Karrenbauerové.
 
„V Německu panuje zmatek,“ cituje publikace slova vysokého evropského diplomata, který poznamenal, že německá politika již nemá stabilitu. Řadu let bylo Německo považováno za stabilní a racionální, ale nyní podle jiného diplomata existuje „křehké Německo v křehké Evropě“. Ohledně vedoucí role Berlína roste v politických kruzích EU skepticismus, poznamenaly noviny Die Welt.

 
Podle poslance Evropského parlamentu Zdzislawa Krasnodebského bude rozhodovací proces v EU stále více záviset na Francii. Jeho rumunský protějšek Siegfried Muresan však zastává jiný názor: bere na vědomí významnou roli Německa při řešení finanční a migrační krize a připomíná také, že doposud domácí politické události v SRN nijak neovlivňovaly evropskou politiku, což znamená, že Berlín bude v EU i nadále hrát významnou roli..
 
Přesto je značný počet evropských politiků a činitelů přesvědčen, že politický spor v Německu zvýší v Evropě roli Francie a Emmanuela Macrona. Macron se však snaží posílit integraci a větší vojenskou iniciativu Evropy, která nemusí potěšit členské státy EU a východní Evropy.
 
Podle vůdce Evropské lidové strany Manfreda Webera je odchod Annegret Kramp-Karrenbauerové známkou rostoucí nestability centristických stran. Weber také řekl, že „Evropa je ve fázi rostoucí nestability, politika se stává ostřejší.“

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)