Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Německý průmysl upadá!

Die Welt: Německý průmysl upadá!

Dřívější „pýcha země“ - německé automobilové koncerny se potýkají s problémy, píše Die Welt: jejich ekonomické ukazatele rychle padají.

Ilustrační foto
13. prosince 2019 - 11:06

Publikace uvádí, že důvody poklesu spočívají nejen v přísných ekologických normách a také v nejasné budoucnosti motorové technologie. Tento trend navíc není pro Německo jedinečný: klesá  průmyslová výroba v mnoha rozvinutých zemích.

Situace v německých průmyslových koncernech, které byly kdysi pýchou země, není tak růžová jak si myslí mnoho německých občanů, píše Die Welt. Ekonomické ukazatele naznačují, že význam průmyslu postupně mizí. V roce 2018 se objevily známky recese. Vývoj událostí na burze je rovněž indikativní: průmyslové společnosti ztrácí půdu a koncern ThyssenKrupp v roce 2019 zcela opustil akciový index DAX, který se skládá z 30 největších německých akciových společností.


Podle publikace se podíl průmyslových společností v DAX snížil na 30,5%: v 70. letech to bylo 48%. Největší automobilové koncerny BMW a Daimler v DAX se nacházejí pod firmou Adidas. Die Welt píše, že důvodem poklesu v automobilovém průmyslu byly přísnější předpisy o výfukových plynech a nejistá budoucnost motorové technologie.
 
Doby, kdy Daimler byl jednou ze tří největších společností DAX, jsou minulostí, píše deník. Ve své době, v roce 2015, byli všichni němečtí výrobci automobilů i společnost Continental v top 10 DAX, zatímco Adidas se ani nedostal do top dvacítky. V roce 2015 činila kapitalizace německých automobilových společností 355 miliard eur a v roce 2019 klesla na 212 miliard eur.

Die Welt poznamenává, že v tomto trendu není Německo osamoceno. Například v USA nyní představuje průmyslová výroba pouze jednu pětinu ekonomiky. Ve Francii dominuje luxusní zboží a módní společnosti, v Itálii jsou v popředí energetické a finanční společnosti. Ve Velké Británii také klesá průmyslová výroba, která ustupuje energetickým, farmaceutickým a finančním službám.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)