Svátek má: Vendula

Zprávy

Velikost textu:

Dánské povolení „Nord Stream – 2“ je pro Ukrajinu ranou!

Dánské povolení „Nord Stream – 2“ je pro Ukrajinu ranou!

Dánská energetická agentura vydala povolení položit plynovod Nord Stream 2 na kontinentálním šelfu země. Padla tak poslední velká překážka německo-ruského projektu, který obchází Ukrajinu.

Ilustrační foto
31. října 2019 - 04:20

Dánsko bylo poslední zemí, která zdržovala vydání povolení k pokládce plynovodu, který vede z Ruska do Německa. Předtím podobné povolení vydaly jak Rusko, Německo, tak i Švédsko a Finsko, přes jejich ekonomické zóny v moři plnovod prochází.

Pro ukrajinskou stranu je to však studená sprcha, byť očekávaná.

Povolení Dánska k výstavbě „Nord Stream – 2 se očekávalo, pozice dánské strany projekt nějakou dobu zpozdila, uvedl to ředitel společnosti Naftogaz Andrej Kobolev.

„Toto rozhodnutí jsme očekávali během podzimu. Dánská principiální pozice projekt nějakou dobu zpozdila, ale geopolitické zbraně nelze zastavit nástroji, které regulují výhradně obchodní vztahy,“ tvrdil na Facebooku.

Podle něj jsou v současnosti efektivním nástrojem „proti korupční agresi“ sankce západních zemí.

„Plánujeme v tomto směru maximálně podporovat ukrajinské diplomaty ... Ještě důležitější je dokončení reformy trhu s plynem a úplné provedení evropské energetické legislativy na Ukrajině." Tato legislativa nás ochrání stejně, jako chrání spotřebitele Evropské unie,“ dodal.


Jak Kobolev zdůraznil, stále zůstává význam arbitrážních a soudních sporů mezi Naftogazem a Gazpromem.

Tento postoj ale neusnadňuje trojstrané jednání o další smlouvě o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Dosavadní smlouva vyprší posledním dnem letošního roku. Evropská unie se postavila na stranu Kyjeva a žádá, aby Rusko uzavřelo novou dohodu na 10 let. Moskva předložila návrh na roční prodloužení smlouvy. Sice prohlásila, že se nijak nebrání pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy, ale také suše konstatovala, že musí vzít v úvahu ekonomickou výhodnost této smlouvy.

Skutečností je, že nyní je již položeno 2100 kilometrů potrubí a celý projekt "Nord Stream - 2" se blíží do finále. Případné dánské odmítnutí by projektu nezabránilo, pouze ho zpozdilo, protože by společnost Nord Stream AG musela najít atlternativní trasu. Nebylo ale tajemstvím, že na dánskou stranu byl vyvíjen nátlak odpůrců „Nord stream – 2“, a to jak z Ukrajiny a pobaltských států, tak zejména USA.

(kou, prvnizpravy.cz, presse.ens.dk, facebook.com, foto: arch.)