Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Covid 19: Dvě špatné zprávy, o jedné se obecně ví

Covid 19: Dvě špatné zprávy, o jedné se obecně ví

V zahraničním zpravodajství v naší Čechůnii je sice plno Číny a Hongkongu, ale v New York Times nebo Chicago Tribune jsem našel spíše dumky na téma koronavirus, píše publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Ilustrační foto
30. května 2020 - 09:01

Žvásty prezidenta Trumpa kolem uvažovaného bezpečnostního zákona Pekingu pro Hongkong jsou předvolebním tanečkem. Naopak, již několik dnů je krutou realitou, co napsali 27. května v Chicago Tribune.


První špatná

„USA překonaly obrovský milník ve středu (27. května) v pandemii koronaviru: 100 000 úmrtí. Toto číslo je nejlepším odhadem a téměř jistě podhodnoceno. Představuje však jasnou informaci, že na tento virus zemřelo více Američanů než ve vietnamské a korejské válce dohromady“, napsali v Chicago Tribune.

Po ruce byla osoba viníka. Autoři článku napsali, že prezident Donald Trump (se svou administrativou) podcenil závažnost koronaviru, přirovnal ji k chřipce a předpověděl, že USA nedosáhnou 100 000 úmrtí. „Myslím, že budeme podstatně pod tímto číslem," řekl Trump 10. dubna.

Pesimisté tvrdí, že část obětí je skryta za chřipku či chronickou nemocí těžce nemocného člověka, čili lze dumat nejméně o 120 000 obětích…

Aby zpráva byla ještě horší, v New York Times čtenáře 28. května ubezpečili, že imunita stáda (protilátky alespoň u 60 % lidských živočichů) bez vakcíny bude jenom snem, protože v květnu vědci zjistili při testování lidí v New York City a v Bostonu, že jenom 9,9% má protilátky, v Londýně v květnu při dvou průzkumech měli testovaní protilátky jenom v 17,5%  a 11,3%, ve Wuhannu v dubnu vracející se pracovníci při nástupu do práce měli 10%, u liberálních chytráků ve Stockholmu 7,3%. V Barceloně sice měli hodně mrtvých, ale jenom 7,1% testovaných mělo protilátky.

Gypsyamber D'Souza, profesor epidemiologie na Univerzitě Johnse Hopkinse, k tomu poznamenal: „..Nemáme vakcínu proti koronaviru, takže dostat se do stádní imunity bez nové a účinnější léčby by mohlo znamenat mnohem více infekcí a mnoho dalších úmrtí. Pokud předpokládáte, že tzv. stádní ochrany by mohlo být dosaženo, když 60 procent populace se stává rezistentní vůči viru, to znamená, že New York City je jen v jedné třetině cesty k tomuto stavu. A mezitím téměř 250 z každých 100.000 obyvatel města zemřelo. V New Yorku jsou stále miliony obyvatel zranitelných touto nemocí, a desítkám tisíc dalších hrozí smrt." Druhá špatná

Druhou špatnou zprávou je koronavirus v Afghánistánu. Nikdo neví kolik je tam skutečně nakažených, ani kolik lidí již zemřelo. Pokud se v těchto dnech oficiálně blíží počet potvrzených případů 14 000 a počet korona-mrtvých je více než 250, ve skutečnosti může být realita nejméně 10 x horší.

Jediné, co se ví, že New York Times citoval z informací Pentagonu, varujících, že nejméně 50% afghánských bezpečnostních a armádních sil bylo infikováno virem Covid-19.

Afghánistán špatnou zprávu, o které se do té doby nevědělo, zveřejnil 28. května s podivným komentářem afghánského ministerstva obrany: „Podle našich hodnocení je zpráva, že 50% bezpečnostních a armádních sil bylo infikováno virem, nepřesná."

Jenže, armáda je ve špatném stavu, nemůže si dovolit uveřejňovat ani to, o kolik přišli lidí, kolik bylo zraněno, natož, aby armádní úředníci jasně popsali situaci s koronavirem.

Není proto bez zajímavosti, že infekce přerušila společné operace a výcvik afghánských sil s pomocí Američanů.

Kvůli koronaviru musely být přerušeny i vojenské operace proti teroristické skupině Islámský stát.


Jaká je role koronaviru?

Covid-19 se stal součástí občanské války v Afghánistánu. Asi může i za relativní urychlování propouštění vězňů.

Po propuštění 1000 vězňů Tálibánu výměnou za údajně 80 afghánských vojáků za posledních několik dní dorazila do Kábulu technická delegace Tálibánu, aby s afghánským vládním týmem dohodla propuštění dalších vězňů na obou stranách. Hrozí, že věznice se mohou ze dne na den stát hnízdem koronavirového chcípání.

Kromě toho začíná být pro obě strany aktuální, aby začaly přece jenom jednat. Vládní činitelé jsou zaskočeni zjevným rozhodnutím USA urychlit stažení vojsk z Afghánistánu.

Pobyt v Afghánistánu pro vojáky USA se stává pobytem na území, které může být zamořeno koronavirem. Protože po prohrané válce je pro Američany Afghánistán již jenom všivou dírou, spekuluje se, že chce prezident Donald Trump co nejdříve dostat své vojáky z Afghánistánu.

Různá média potvrzují, že stažení amerických jednotek probíhá rychleji, než se očekávalo. Poslední americký voják by Afghánistán možná opustil již před listopadovými prezidentskými volbami v USA, místo května 2021, jak bylo dohodnuto v mírové dohodě s Tálibánem. Uvidíme.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)