Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Countepunch: „Russiagateovské zombie“ se znovu vzbouřily!

Countepunch: „Russiagateovské zombie“ se znovu vzbouřily!

Americké tajné služby se vymknuly kontrole a nyní vystupují jako síla, která se vměšuje do vnitropolitických záležitostí státu, konstatuje rozhořčeně Countepunch.

Ilustrační foto
5. dubna 2020 - 09:01

Navzdory skutečnosti, že americké ministerstvo spravedlnosti bylo nuceno stáhnout obvinění na „továrny trolů“ za „vměšování“ do voleb pro nedostatek důkazů, „russiagateovská zombie“ se nezklidnila - protože to Washington potřebuje, napsal Counterpunch.

Podle portálu jde tento skandál na ruku americké „tajným službám“ a státní národní bezpečnosti, protože podporuje ideologickou disciplínu a potlačuje kritiku.

„Pozor russiagateři! Pod rouškou americké pandemie konečně sňali obvinění proti těmto katastrofálním ruským memorandovým teroristům!“ napsal CounterPunch.

Jen pro případ, že si myslíte, že se jedná o další zápletku Trumpova ministerstva spravedlnosti, která chce něco zakrýt, případ proti „továrně na trolly“ se rozpadl před dvěma lety, kdy všechno řídil zvláštní žalobce Robert Mueller. Od té doby se to ale nacházelo v spánkovém režimu, ale vzhledem k tomu, že se soudní datum stále blíží, se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo tento případ pohřbít. „Ve světě zdravého rozumu by to byl poslední hřebík do rakve, ale zombie ruského případu je užitečný - a nyní se znovu obnoví," poznamenává portál.

V květnu 2018 se Concord Management, jedna ze skupin údajně podílejících se na „ruském případě“, se nepřiznala k vině a šla k soudu, aby očistila své jméno.Problém je v tom, že právníci společnosti měli odvahu požádat, aby se seznámili s důkazy v rámci obvyklého postupu získávání dokumentů. To znamená, že obě strany jsou povinny si vyměňovat veškeré informace a skutečnosti související s případem.

Vzhledem k tomu, že USA nemají s Moskvou smlouvu o vydávání, „výrobci“ by mohli bezpečně zůstat v Rusku. To je samozřejmě to, na co Mueller spoléhal. „Kdo je dost chytrý, aby se dobrovolně objevil ve Spojených státech, aby se postavil před soud a odpověděl na jeden z nejvýznamnějších zločinů století?" – klade otázku vydání. „Nu a Concord Management to udělal; a nachytal Muellera na jeho blafu.

Případ vydával jednu „senzaci“ za druhou, ale v rámci propagandistické společnosti o něm bylo napsáno tak málo, že o něm mnozí ani neslyšeli. Proč? Ano, protože tyto senzace odplavily celý „russiagate“. Pokud o tom psali, bylo to jen tak, jako by šlo o další pokus Ruska proměnit „utajované materiály“ na zbraň.

Muellerovy vyhýbavé projevy o tom, proč v roce 2018 případ zastavil, jsou v mnoha ohledech podobné současným prohlášením ministerstva spravedlnosti. Jak Mueller, tak ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že zpřístupnění důkazů v případě ohrožení národní bezpečnosti - je hrozbou pro národní bezpečnost, která také převažuje nad údajným „ruským vměšováním“.

Jinými slovy, uvedl CounterPunch, že informovaní Američané jsou pro státní bezpečnost nebezpečnější než Rusové. To je plně v souladu s odhalením Edwarda Snowdena o hromadném sledování ve Spojených státech. „Proč zachytíme více zpráv od Američanů, než zpráv od Rusů?" říkal v tomto ohledu Snowden.


„Jako v případě NSA, Mueller a ministerstvo spravedlnosti zacházejí s americkou veřejností, jako bychom byli jejich cílem my. Policejní akce jsou výmluvnější než jejich slova. Můžeme pouze dojít k závěru, že Mueller se nebude zabývat jediným příkladem ruského vměšování, které dokázal odhalit,“ konstatovala publikace.

Ale žádná jediná zbraň srovnatelná co do síly s „russiagatem“ nebude nikdy odložena kvůli tak nevýznamnému důvodu, jako je nedostatek důkazů, poukazuje znechuceně časopis. Kdo potřebuje „russiagate“? Kdo toto divadlo potřebuje? Stát to potřebuje. Zpravodajská komunita vedená Muellerem se od 50. let považuje za strážce veřejných znalostí a názorů. „Russiagate“ slouží účelu kdysi tajné síly, která se nyní stala silným a nezávislým hráčem na americké politické scéně.

Nedávné události ukazují na stále více neskrývanější vměšování tajné policie do vnitřních záležitostí země. Například v předvečer primárek v Nevadě The Washington Post hlásil, že Sandersovi pomáhají Rusové. „Kdo to říká? Policie. Jak konkrétně pomáhá? Policie nemůže říct,“ připomněl CounterPunch.

The New York Times, věrní služebníci státu, se snažily přimknout Sanderse k Rusku a pokusili se přinutit čtenáře k určitým závěrům. Bloomberg s těmito slogany přišel na debaty, a Hillary Clintonová - jedna z russiagaterských architektek -  pomlouvala Tulsi Gabbardovou a nazvala ji „ruským nástrojem“. Ta se však nebála ji žalovat u soudu.

Pak přišla veřejná podpora Bidenovi. Podle slov The Washington Postu, „na rozdíl od tradice", 100 bývalých zpravodajských úředníků, jakož i další příznivci státu národní bezpečnosti, veřejně podporovali jeho kandidaturu. „Bývalá pracovnice CIA Margaret Henoková souhlasila s tím, že veřejná podpora je pro profesionály „absolutně neslýchaným krokem pro kádrové profesionály“, napsal The Independent na toto téma.

Tuto „neslýchanou“ kampaň  vedl James Clapper. Když byl ředitelem Národní zpravodajské služby, řídil všech 17 tajných policejních institutů. Zároveň podle portálu je Clapper „falešným svědkem, který unikl soudu“, který lhal Kongresu o hromadném dohledu nad Američany ze strany NSA. Přičemž Clapper opakuje hlavní poselství Bidenovy kampaně: „Zdá se mi, že pokud bude zvolen, zosobní návrat naší země do normálu.“

„Ten chlápek ví, jak ohýbat linii party a podvádět. Nezáleží na tom, jestli se jedná o „normu“ nebo „Ameriku především“, žádný návrat do minulosti jednoduše neosvítí. „Normu“ nelze koupit za peníze, ani ji nelze stanovit pomocí úřadů. Matka Příroda se o to postará. Pandemie je jen předehra k nevratnému klimatickému chaosu. Deset let - tik-tak, ti-ta,“ varuje publikace.

Navíc, vše výše uvedené není pouze porušením tradice; toto je další fáze v historii zneužívání autority. Systém výkonných orgánů se rozrostl natolik, že ničí vše, co se i vzdáleně podobá systému kontrol a vyvážení. Navíc po útocích z 11. září se zpravodajská komunita ještě více posílila. Zákon USA o boji proti terorismu a Zákon o zahraničním zpravodajském zpravodajství oficiálně udělily Washingtonu právo špehovat všechny Američany.


„Takže komu je „russiagate“ ku prospěchu? Korporativnímu státu a jeho snaze zničit to, co zbývá z našich lidských práv," zdůraznil Countepunch. „Russiagate“ nás odvádí od vlastních problémů; rozděluje progresivní hnutí a stanoví přísné limity pro disidentství.“

Zhroucení „ruského spiknutí“ také ilustruje totální bankrot strategie Národního výboru Demokratické strany po roce 2016. Dali přednost srdcervoucímu dramatu „russiagate“ a nové studené válce před zdravotní péčí, volební reformou a jakýmkoli jiným pozitivním programem. Cílem „russiagate“ je vnutit ideologickou disciplínu a umlčet kritiky. Ale bez kritiky nikdo nebude čerpat lekce z roku 2016. A neschopnost učit se, je vidět na příkladu Bidena, který opakuje stejnou starou strategii kampaně, dodala publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)