Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Cohen: Za dva roky „russiagate" zaplatily USA strašlivou cenu!

Cohen: Za dva roky „russiagate" zaplatily USA strašlivou cenu!

Dlouhotrvající „russiagate" vyšla Ameriku velmi draho - vážně podkopal a důvěru veřejnosti ve státní instituce a volby, a kromě toho beznadějně zkazilo vztahy s Ruskem, řekl americký expert na Rusko Stephen Cohen.

Stephen Cohen, americký politolog a historik
26. prosince 2018 - 10:10

Zároveň podle analytika vše zhoršuje skutečnost, že Trump nebude schopen vyjednávat s Moskvou v krizové situaci, protože má svázáné ruce i nohy, uvedl ve vysílání televize Fox News.

Protiruská hysterie oživila studenou válku a odcizila nás od Ruska. Ale je to dobré pro americké zájmy? Proč bychom měli být nepřátelé Ruska? položila si otázku americká televize.

Fox News: Panika ohledně Ruska je založena na obvinění, která je přímo spojena s klíčovou otázkou zahraniční politiky, která je pro nás všechny důležitá. Toto je obvinění: „Po spiknutí s Ruskem se Donald Trump a jeho tým dohodli, že zradí zájmy Ameriky a podřídí vládě Vladimira Putina." Tak to říkají. Ve skutečnosti je to samozřejmě opačně: v uplynulých dvou letech se vztahy s Ruskem zhoršily, protože takové nebyly od doby karibské krize roku 1962.

Otázkou je, zda to pro Ameriku znamenalo nějaký užitek. A co je špatné na zlepšování vztahů s Ruskem? Zlepšení vztahů s Ruskem bylo slibem kampaně Donalda Trumpa. A jak si vzpomínáte, byl zvolen, uvedla Fox News

Donald Trump, americký prezidentský kandidát: Nebylo by skvělé, kdybychom se mohli s Ruskem spojit? Není to skvělé? Jestli zlepšíme vztahy s Ruskem, spolu s ostatními rozdrtíme IS. Není to skvělé?
 
Dnes je zde s námi Stephen Cohen - bývalý profesor na univerzitě v New Yorku, jeden z předních amerických expertů na Rusko, autor knihy „Válka s Ruskem? Od Putina a Ukrajiny po Trumpa a russiagate".

Je zajímavé, že základem všech těchto skutečností je skutečná otázka zahraniční politiky! Proto jsme tak vděční za příležitost s vámi mluvit. A otázka zní: Mají Spojené státy nějaký prospěch z démonizace Ruska? Máme mít nepřátelství s Ruskem? Nebo by bylo výhodnější flexibilnější spojenectví s Ruskem? Tuto otázku vyslovil Trump a začínám mít podezření, že tento názor byl tak nepopulární, že byl příčinou „ruského vyšetřování". Alespoň jeden z důvodů. Co si myslíte? zeptal se moderátor Fox News

Stephen Cohen: To je záhada naší doby. A slibuji vám, že vaše děti, moji vnuci a historici jejich generace, kteří se podívají zpět na tuto hroznou dobu, éru „russiagate", se zeptá: „Kdo to začal? Proč získala takovou podporu? A proč to způsobilo takové škody? "

Jedno vysvětlení - nejsem si jistý, zda je vyčerpávající - je to, když Trump během volební kampaně řekl: „Bylo by skvělé spolupracovat s Ruskem", a nepřátelé takové spolupráce uviděli svého nepřítele v Trumpovi. A začali s tímto zcela nepodloženým obviněním: jako by byl nějak pod kontrolou Kremlu. Ale poškodilo naši národní bezpečnost a naše instituce ...

Možná jste jediný, kdo položil tuto otázku - můžu zaručit, že se na ní budou ptát historici: co nás stály dva roky „russiagate"? Zaplatili jsme za to strašlivou cenu. Victor Hanson poukázal na zkorumpovanost našich elit. Ale na účet diskreditace našich institucí, prezidentství, voleb? Právě pochybnosti byly vyjádřeny o těchto základních amerických institucích.


Ale co mě nejvíc znepokojuje, že o tom píšu v knize „Válka s Ruskem?". Považuji tuto možnost za vážnou - že Trump, na rozdíl od všech prezidentů od Eisenhowera, nemá svobodnou možnost vést krizové rozhovory s Ruskem. A brzy nastane krize.

Už jsem o tom mluvil ve vašem programu. Ve skutečnosti, v jaderné době, zásadní, ústavní povinností prezidenta je vyřešit otázky války a míru s Ruskem, využívaje svobody jednání a všech mocností. Stejně jako John Kennedy. Karibská krize ... Neumím si představit, co se stane, pokud budeme mít takovou krizi. Trump má svázané ruce i nohy.

Pamatujete, co se stalo v červenci? Možná jsme o tom dokonce diskutovali. Trump odjel do Helsinek naa zcela symbolický, obyčejný summit s Putinem.

Fox News: Ano, byli jsme tam. Vzpomínám si.

Stephen Cohen: Vrací se - a je obviněn z velezrady! To je cena ...

Fox News: Dovolte mi se vás zeptat ... Zbývá jenom minuta, ale tato otázka mě tolik zajímá, ale odpověď neznám. Jaký je motiv? Kromě odporu k Trumpovi. Samozřejmě existují politické motivy.  Část naší zahraniční politiky se skutečně domnívá, že bychom měli zaujmout nepřátelskou pozici vůči Rusku. Proč

Stephen Cohen: Nevím. A když nevíte, musíte to přiznat. Ale někteří v odpovědi na tuto otázku vám nabídnou následující hypotézu. Když v roce 1991 skončil Sovětský svaz, washingtonská elita, která určovala zahraniční politiku, představila svět, v němž panují a řídí Spojené státy. Zdá se, že tomu tak bylo v devadesátých letech, kdy Rusko bylo nemocné, často opilý prezident, velmi spokojený s Washingtonem. A na to jsme si zvyklí. K Rusku jako mladšímu, podřízenému partnerovi v mezinárodních záležitostech.

Fox  News: Tak.


Stephen Cohen: A pak přišel Putin. A byl to šok. A na tento šok v podobě Putina stále reaguje. Předložím vám jeden citát - Nicholas Christoph, velmi vlivný novinář The New York Times v jednom z vydání novin lamentoval, že – jen poslouchejte - Putin nebyl takovým, jakého očekával, totiž „střízlivý Jelcin". Jelcin byl prezidentem Ruska v devadesátých letech.
 
Fox News: Ano, arogance a hloupost lidí, kteří určují naši politiku a ovlivňují ji, budou určitě uvedeny v titulku všech historických knih o naší době.
 
Stephen Cohen: Souhlasím.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews, foto: arch.)