Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

CNN: USA otestovaly raketu zakázanou smlouvou o INF!

CNN: USA otestovaly raketu zakázanou smlouvou o INF!

Spojené státy provedly druhý test raket středního doletu od svého odstoupení od smlouvy INF, uvedla CNN.

Test americké rakety středního doletu
14. prosince 2019 - 04:20

Podle televize má Washington v úmyslu po dokončení vývoje této rakety zahájit jednání o jejím rozmístění se spojenci v Evropě a Asii. Rusko v reakci poukázalo, že test dokazuje, že se USA již dávno připravovaly na likvidaci smlouvy INF, že tvrzení, že Rusko porušuje smlouvu bylo jen záminkou, aby samy smlouvu zlikvidovaly.

Ozbrojené síly USA provedly ve čtvrtek raketovou zkoušku, jejíž výroba, testování a rozmístění bylo dříve zakázáno Smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu, sdělila na svých  webových stránkách CNN s odkazem na mluvčího Pentagonu Roberta Carvera.

Jak Carver sdělil CNN, 12. prosince byla ze základny letectva Vandenberg v Kalifornii vypuštěna pozemní balistická raketa „vybavená nejadernou hlavicí“. Podle úředníka raketa uletěla přes 500 kilometrů a upadla do otevřeného oceánu. „Data shromážděná tímto testem pomohou ministerstvu obrany v budoucnu vyvinout úderné prostředky středního doletu," citoval kanál Carvera.

Jak připomněl pozorovatel CNN, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se v letošním roce rozhodla odstoupit od smlouvy o INF a vysvětlila tento krok tvrzením, že Rusko porušuje podmínky dohody.

Nové testy se uskutečnily pouhé dva dny po návštěvě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ve Washingtonu, který vedl rozhovory s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Během své návštěvy Lavrov kritizoval rozhodnutí Washingtonu odstoupit od smlouvy o INF a vyzval americkou stranu, aby obnovila START III, poslední zbývající dohodu o kontrole zbrojení mezi oběma zeměmi.

Navíc Lavrov upozrnil na ruské moratorium ohledně rozmístění raket středního doletu. To však dosud Západ nepřijal.


Washingtonu se již podařilo vyzkoušet raketu zakázanou podle smlouvy o INF v srpnu, připomněla CNN (přičemž USA odstoupily od smlouvy INF v dubnu - pozn. red.). Spojené státy a jejich spojenci NATO uvedly, že Moskva již rozmístila rakety tohoto typu – 9M729, Rusko to však razantně popírá a obviňuje ze zhroucení smlouvy INF Američany, napsala CNN (Moskva obvinila USA, že raketové systém Mk-41 umístěné v Evropě jsou připraveny pro právě tento typ raket – pozn. red.)

Vývoj nové americké rakety středního doletu ale čelí v Kongresu určitému odporu: právě schválený zákon o rozpočtových prostředcích pro národní obranu obsahuje v roce 2020 přímý zákaz nákupu a rozmístění nových raket středního doletu, zdůraznil článek.

Americký ministr obrany Mark Esper ve čtvrtek uvedl, že až USA dokončí vývoj nové rakety, budou se svými spojenci konzultovat „v Evropě, Asii a dalších oblastech“, aby určili, kde lze novinku nasadit. Mezitím „jsou vyjádřeny obavy, že američtí spojenci v Evropě a Asii nebudou připraveni na rozmístění raket středního doletu“, pokud je USA rozmístí v reakci na kroky Ruska nebo Číny, poznamenal autor článku.

Podle šéfa zahraničního výboru rady federace Konstantina Kosačeva tyto testy znovu potvrzují, že vývoj zakázaných zbraní začal dlouho předtím, než Spojené státy odstoupily od smlouvy o INF, „a všechna obvinění proti Rusku, jako obvykle, byla jen záminkou pro vytažení těchto zbraní ze stínů.

"Evropští spojenci se ocitli v nepříjemném postavení a svědomitě opakovali argumenty Washingtonu o údajném porušování Moskvou, aby jednoduše pracovali pro tuto verzi ve prospěch vojensko-průmyslového komplexu USA. Nyní však může Evropa, bez obrany podle Smlouvy o INF, podruhé v posledním půlstoletí čelit vyhlídce na rozmístění amerických jaderných zbraní s velmi krátkou dobou letu, což tedy povede k odvetným opatřením Ruska,“ napsal senátor na Facebooku.

Podle ruského senátora je Čína dalším cílem amerických vojenských příprav. Podle Kosačeva by výskyt amerických jaderných zbraní INF na Dálném východě mohl zvýšit napětí v regionu, „a dokonce i vážnou krizi podobnou té Karibské“.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, ria.ru, foto: arch.)