Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Johnsonovo vítězství neznamená, že většina Britů je pro brexit!

CNN: Johnsonovo vítězství neznamená, že většina Britů je pro brexit!

Boris Johnson obdržel drtivé vítězství ve volbách ve Velké Británii, což mu pomůže provést brexit, uvedla CNN. Analytik YouGov Chris Curtis nicméně tvrdí, že zhruba polovina, ne-li většina Britů, je proti odchodu země z EU.

Ilustrační foto
13. prosince 2019 - 12:06

CNN: Naše korespondentka Julia je s námi v kontaktu z Westminsteru, kde budou všechny myšlenky v příštích několika týdnech směřovat k prosazení brexitu. Alespoň mají v parlamentu většinu, která to umožní. S ní je Chris Curtis, analytik YouGov.

Julia Chatterleyová, korespondentka CNN: „Správně. A zdá se mi, že toto je hlavní věc. Začali jsme dnes večer diskusí o tom, o jaké většině půjde, jestli konzervativci odmítnou radikálnější názory a nejhorlivější příznivce brexitu ve straně. V tuto chvíli to tak vypadá. Díky tomu to bude Boris Johnson využívat nejen ke stažení Británie z EU 31. ledna, ale také pro nadcházející rozhovory.

Chrisi, pokud je to možné, ráda bych se vrátila k tvým slovům, že pokud se podívámr na procentuální převahu konzervativců nad labouristy, tak je v rozporu s výše uvedenými hlasy. Tyto výsledky nemůžeme vyhodnotit z hlediska toho, jaké by bylo opakované referendum, kdyby se konalo. Faktem je, že spousta lidí stále hlasovala pro Labour party a odpůrce brexitu pouze kvůli britskému volebnímu systému. Ve skutečnosti byly tyto hlasy ignorovány, v systému kdo vyhraje, ten vyhraje. Co to z dlouhodobého hlediska znamená, protože mnoho lidí bude zklamáno?“


Chris Curtis, analytik YouGov: „Pokud hrajete podle pravidel, musíte je dodržovat až do konce, že? Výsledkem těchto voleb bylo, že konzervativci získali velkou většinu, a nyní většina bude muset dosáhnout brexitu. Nemyslím si, že je možné zpochybnit tuto legálnost. Nemyslím si však, že to dokazuje, že drtivá většina obyvatel země podporuje odchod z EU. Protože pokud položíte tuto otázku přímo, můžete vidět, že hlasy jsou rozděleny přibližně na polovinu, a podle toho, podle nedávných průzkumů veřejného mínění, je proti brexitu trochu více lidí, než za.

Takto funguje volební systém, který nyní dává značnou většinu konzervativcům, přestože se drží pozice, kterou většina Britů nepodporuje.“


(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: repro cnn)