Svátek má: Vendula

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Johnson může být posledním premiérem Spojeného království!

CNN: Johnson může být posledním premiérem Spojeného království!

Nový premiér Velké Británie slibuje, že země do konce října opustí Evropskou unii za každou cenu, ale nacionalistické skupiny v Severním Irsku, Skotsku a Walesu nepodporují jeho politiku, píše CNN.

Boris Johnson, premiér Spojeného království
11. srpna 2019 - 06:20

Další střet zájmů mezi vládnoucí stranou Anglie a regionálními stranami by mohl vést k zhroucení Spojeného království, navzdory nejlepšímu úsilí Johnsona o jeho zachování.

V případě „tvrdého“ brexitu se Boris Johnson bude snažit udržet sjednocené Spojené království, ale bude muset čelit proevropskému regionálnímu sentimentu, hlásí CNN. Během svých návštěv ve čtyřech státech, které patří do Království, čelil nový předseda vlády oponentům nekompromisního přístupu k brexitu: hlava vlády má v úmyslu zajistit 31. října odchod země z Evropské unie bez dohody.

Podle zpravodajských stránek CNN byl Johnson ve Skotsku vyprovokován proevropany a bojovníky za nezávislost na Anglii. Nicola Sturgeonová, první skotská ministryně a vedoucí skotské národní strany, řekla místním sdělovacím prostředkům, že premiér neměl odvahu se během své návštěvy setkat se Skoty.Ve Walesu je Johnson kritizován za to, že nemá plán zabránit nejvážnějším důsledkům „tvrdého“ brexitu, zejména pro velšské farmáře.
 
První ministr Walesu Mark Drekford poznamenal, že nový konzervativní vůdce prokazuje „znepokojující nedostatek konkrétností“. Severní Irsko zase ohroženo nejzávažnějšími důsledky odchodu bez dohody - výstavbou zdi na hranici s Irskou republikou a možného návratu k sektářskému násilí - přivítalo Johnson protesty a plakáty „Brexit je hranice!“. Předseda vlády je obzvláště nepopulární v této části království kvůli jeho zanedbáváním mírového procesu v Severním Irsku a nedostatku povědomí o obtížích, které mohou nastat při obnovení odložených opatření na oddělení pravomocí.
 
Taková citlivost je problémem předsedy vlády, který se ve své politice spoléhá na brexit za každou cenu a sjednocení své země. Zachování jednoty je mimořádně důležitým bodem Konzervativní a Unionistické strany, kterou vede. Nicméně unionismus však ztratil svou přitažlivost u britských voličům, zejména po referendu o brexitu.
 
„Nebudu překvapen, pokud by brexit bez dohody historici později považovali za událost, která vedla k rozpadu Velké Británie," sdílel svůj názor s CNN Rob Ford, profesor politologie na Manchesterské univerzitě. Vysvětlil, že brexit je nejvíce podporován anglickými nacionalisty, kteří o Evropskou unii nemají zájem, takže jsou připraveni ji obětovat. V Anglii, v nejlidnatější a nejsilnější části Spojeného království, tedy stejné skupiny, které vystupují za odchod z EU, obhajují zásadu „Anglie především“.

V Severním Irsku je všechno naprosto opačně: nejhorlivějšími obránci brexitu jsou unionisté, kteří považují za nemyslitelné jakékoli oddělení od hlavní části království. Pokaždé, když existuje otázka o hranicích s Irskou republikou nebo o námořní hranici s Velkou Británií, budou preferovat to první. Irští republikáni jsou naproti tomu za každou cenu proti hranicím mezi částmi Irska.

 
Ti bez kompromisu chtějí, aby se Irsko nakonec znovu sjednotilo. Nedávná studie potvrzuje, že ti, kteří si říkají Irové, stále upřednostňují sjednocené Irsko, na rozdíl od těch, kteří se cítí více Brity. Průzkum však také ukázal, že za posledních 20 let se stále více obyvatel Severního Irska neidentifikuje ani s unionisty, ani s republikány. Přestože nejsou horlivými příznivci sjednoceného Irska, začínají v něm vidět nevyhnutelný důsledek „tvrdého“ brexitu.
 
V téže době ve Skotsku se ti, kteří se staví proti nezávislosti, jsou pro brexit. Podle Roba Forda, když skotská národní strana navrhuje druhé referendum o nezávislosti, aby se připojila k EU, skotští euroskeptici nebudou chtít změnit londýnské příkazy za bruselské. Tím se Nicole Sturgeonové a jejím nacionalistům otevírá příležitost stát se ve Skotsku stranou ve prospěch zachování členství v Evropské unii.

Jak připomíná web CNN, v roce 2014 hlasovalo 55% Skotů zůstat ve Spojeném království. V té době se plánovalo konat toto referendum pokaždé, když dojde ke změně generace. Vzhledem k tomu, že v referendu o brexitu se 62% Skotů postavilo proti odchodu z EU a Johnsonovi konzervativci propagují nejtvrdší formu brexitu, můžeme pochopit, proč jsou skotští nacionalisté optimističtí ohledně druhého referenda.
 
V Severním Irsku a ve Skotsku je tedy většina (56% a 62%) proti brexitu a může se odklonit od Johnsonových unionistických myšlenek. Na rozdíl od nich Wales hlasoval pro brexit a nemůže se pochlubit silným hnutím za nezávislost, ale nacionalismus je zde dobře rozvinutý, jehož příznivci podle historické tradice nemají rádi konzervativce a nenávidí Johnsonův navrhovaný odchod bez dohody. Úkolem předsedy vlády je zabránit jim hlasovat a dát opozici velšskému parlamentu více křesel.

Nakonec, píše CNN, premiérství Borise Johnsona lze považovat za boj mezi nacionalistickými hnutími. Aby získal oporu u moci, musí vsadit na hlasy Angličanů. Rob Ford je přirovnal ke 300 kilogramové gorile, která bojuje se všemi nacionalisty: s její pomocí můžete z ringu odstranit libovolného protivníka.
 
Zdá se nepravděpodobné, že by nekompromisní politika Johnsona uspokojila všechny čtyři britské státy, alespoň do brexitu. Pokud se náhle uskuteční mimořádné volby - jak předpovídají mnozí britští pozorovatelé - přání uspokojit každého hned, nemusí být velmi chytrá strategie.
 
„Pokud anglická gorila skutečně vyhodí zbývající členy Spojeného království z ringu, pak se její mladší bratři možná nebudou chtít vrátit," uzavírá CNN. „A s větší pravděpodobností to anglické voliče se to nebude opravdu trápit."

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)