Svátek má: Viktor

Zprávy

Velikost textu:

Čína pohrozila „oslepením“ zemím, které ohrožují její suverenitu!

Čína pohrozila „oslepením“ zemím, které ohrožují její suverenitu!

Hongkongské záležitosti jsou výlučně vnitřními záležitostmi Číny a zemím „pěti očí“ hrozí, že zůstanou slepými, pokud se odváží ohrozit čínskou suverenitu a bezpečnost.

Ilustrační foto
22. listopadu 2020 - 06:20

Uvedl to na brífingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Žao Ci-jian.

Ministři zahraničí Austrálie, Nového Zélandu, Velké Británie, Kanady a ministr zahraničí USA dříve vyzvali čínské úřady, aby přehodnotily svou politiku diskvalifikace hongkonských zákonodárců, uvádí se ve společném prohlášení. Pět zemí je členy zpravodajské aliance „Five Eyes!" („Pět očí“) pro sdílení a koordinaci zpravodajských služeb.

„Bez ohledu na to, zda mají pět očí nebo deset, pokud se odváží poškodit svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy Číny, dejte pozor, aby vaše oči neosleply,“ uvedl diplomat.


Zdůraznil, že „Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a důrazně se staví proti hrubému porušování mezinárodního práva a základních norem mezinárodních vztahů ze strany uvedených zemí, jakož i proti jejich nezodpovědným poznámkám k hongkongské otázce, která je vnitřní záležitostí Číny.“

Diplomat uvedl, že Stálý výbor NPC rozhoduje o kvalifikaci členů hongkonského zákonodárného sboru v souladu s příslušnými ustanoveními ústavy, základním hongkonským zákonem a hongkonským zákonem o národní bezpečnosti.

Podle něj je nutné zachovat a zdokonalit princip „jedné země, dvou systémů“, aby byla v Hongkongu zajištěna vláda zákona a ústavní pořádek, „je to racionální, v souladu s ústavou a zákonem“. Dříve stálý výbor Národního lidového kongresu na svém zasedání přijal usnesení o možnosti okamžitého zbavení mandátu členů hongkonského zákonodárného sboru, jejichž jednání lze považovat za ohrožení národní bezpečnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)