Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Ázerbájdžánský prezident očima íránského snajpra

Ázerbájdžánský prezident očima íránského snajpra

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev se vydal na hranici s Íránem do oblastí, nad nimiž nedávno převzala kontrolu ázerbájdžánská armáda. Na íránských sociálních sítích a médiích se objevily fotografie, na nichž byla hlava Ázerbájdžánu zaměřena odstřelovačem.

Ilham Alijev s manželkou Mehriban
20. listopadu 2020 - 07:20

Dne 16. listopadu navštívil Ilham Alijev společně se svou manželkou Mehriban jižní oblasti, nad nimiž ázerbájdžánská armáda převzala kontrolu po 44denní válce s Náhorním Karabachem. Podle tiskové služby šéfa Ázerbájdžánu dorazil prezident k mostu Khudaferin a vztyčil vlajku Ázerbájdžánu.

„Poté prezident Ilham Alijev a první dáma Mehriban Alijevová kráčeli podél břehů řeky Araz a pořídili si fotografii na památku před mostem Khudaferin," uvedla tisková služba ázerbájdžánského prezidenta.

Druhý den íránští uživatelé sociálních médií začali zveřejňovat fotografie snajpra. O tom informoval na Facebooku vojenský expert Jurij Lyamin.

„Nyní se na íránských sociálních sítích a médiích objevily záběry prezidenta Alijeva, pořízené z pohledu íránského odstřelovače z íránské strany hranice," napsal vojenský expert.

Soudě podle obrázků tiskové služby prezidenta Ázerbájdžánu a vojenských maskáčích, které měl prezidentský pár na sobě, jsou obrázky velmi podobné skutečnosti, že ji na druhé straně hranice sledoval íránský odstřelovač. Malá část mostu Khudaferin se již nachází na území Íránu.

Jurij Lyamin věří, že na ázerbájdžánského prezidenta bylo možné pohlížet skrz zaměřovač PSO-1 určeném pro pušku SVD. Blogger Goorkan, který fotografie zveřejnil na Twitteru, se domnívá, že íránský odstřelovač používal pušku Dragunov, která může zasáhnout cíl ve vzdálenosti 1300 metrů.


Připomeňme, že Írán reagoval podrážděně na nepřátelství poblíž svých hranic, když na jeho území dopadly granáty a přiletěly drony. V říjnu nasadil Írán tanky a další obrněná vozidla v severozápadní oblasti země, aby bránil své hranice s Ázerbájdžánem a Arménií před pokračujícím vojenským konfliktem. Teherán také provedl rozsáhlá cvičení jednotek protivzdušné obrany země, včetně jednotek Sboru islámských revolučních gard (IRGC).

Udržení stability v regionu je naší povinností a žádná síla nemůže změnit geografii regionu, a nebudeme to tolerovat," poznamenal generál Kiumars Heydari, velitel íránských ozbrojených sil, aniž by upřesnil, co myslí nepřípustností změny "geografie regionu ".(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,twitter,foto:president.az)