Svátek má: Adriana

Zprávy

Velikost textu:

Analytici pro WT: Jak se může Washington vyhnout jaderné válce!

Analytici pro WT: Jak se může Washington vyhnout jaderné válce!

Růst napětí mezi Washingtonem, Moskvou a Pekingem přivedly svět na prah jaderné války, které se lze vyhnout po vzoru římského císaře Trajana a zastavit geopolitickou expanzi po celém světě.

Ilustrační foto
6. září 2018 - 11:05

Pro The Washington Times to napsala skupina amerických expertů v oblasti politiky a diplomacie. V opačném případě pak současný kurz Washingtonu může vést k vnitřnímu kolapsu a nakonec k nové světové válce.

Nové kolo tvrdých ekonomických sankcí proti Rusku nevyhnutelně povedou k růstu napětí mezi Moskvou a Washingtonem a mohou zavést jejich vztahy k bodu, odkud není návratu, napsali v článku pro The Washington Times odborníci na Americké univerzitě v Moskvě, Martin Sieff a Edward Lozansky, analytik Gilbert Doctorow a bývalý americký diplomat James Jatras.

Americký Kongres a mainstreamová média ztratily důvěru společnosti a hrozí, že se Spojené státy dostanou do velmi těžké situace, z níž nemusí být východisko. V tomto okamžiku se hodiny „Soudného dne“ zastavily asi na dvou minutách do půlnoci - na pokraji jaderné války. „Z tohoto důvodu nutně potřebujeme novou strategii, která sníží napětí a povede k obnovení soužití s Ruskem, Čínou a zbytkem světa,“ zdůraznili experti.

V této souvislosti autoři předložili strategii 10 bodů, která, podle jejich názoru, nezatáhne Spojené státy do velkých konfliktů a zabrání další světové válce. Odborníci upozorňují, že těchto deset bodů není vyčerpávajících - lze je považovat především jako praktická doporučení, která mohou být postupně implementována, aniž by docházelo k rozzuření řadu stabilních skupin s konkrétními politickými zájmy.

Za prvé, pokud by si Spojené státy měly vzpomenout na strategické principy, jimiž se řídil římský císař Traján na konci letopočtu I, století. Zejména musí Washington naléhavě zastavit svoji geopolitickou a vojenskou expanzi. Jako první expanzivní politiky by měly být revidovány v takových oblastech, jako je Blízký východ a východní Evropa. „Traján podal doslovný příklad obou regionů,“ připomněli autoři. „Odvedl římské legie z Dacie (nynější Rumunsko) a Mezopotámie (dnešní Irák)."

Za druhé, ve spolupráci s Ruskem by se měly USA soustředit na plnění Minsku II, zastavit konflikt na Ukrajině, a odvolat z této země americké poradce. Kromě toho by USA a NATO měly vyvést své jednotky rozmístěné z pobaltských státech, odkud se lze dostat do Petrohradu jen za několik hodin.

„V roce 1941 trvalo nacistickému wehrmachtu, nejlepší armádě, kterou Evropa uviděla od dob Mongolů, šest měsíců těžkých bojích k dosažení tohoto bodu. Pak nacisté obléhali Leningrad blokádou, která vedla k úmrtí 1,5 milionu lidí během tří let,“ připomněli.

Za třetí by měly USA vzdát dalšího rozšiřování NATO, a to zejména pokud jde o Ukrajinu a Gruzii.


Za čtvrté musí Spojené státy zastavit agresivní a z pohledu Pekingu provokativní letecké a námořní hlídky v Jihočínském moři, jakož i operace v Černém moři a Baltském moři proti Rusku.

Za páté musí Washington zmenšit velikost své armády v Jižní Koreji a Japonsku, a postrčit Tokyo a Soul k uzavření regionálních dvoustranných dohod v oblasti bezpečnosti se Severní Koreou.

Za šesté, americká vláda by měla zvážit možnosti pro „měkké přistání“ ve vztazích s Íránem, které jsou v současné době konfrontační v kontextu jaderné dohody z roku 2015.

Za sedmé, Washington by měl usilovat o konstruktivní spolupráci s Ruskem, Tureckem a Íránem v zájmu ukončení války v Sýrii.

Za osmé, politici v USA musí vzít v úvahu riziko, že některé síly v jednom nebo více spřátelených státech USA mohou úmyslně zatáhnout Washington do katastrofické konfrontace, jako svého času Srbsko a Francie zatáhly Rusko do první světové války.

Za deváté, Washington musí udržovat výdaje na obranu na úrovni dostatečné pro politiku odstrašení.

Za desáté, americká vláda by měla začít aktivně pracovat na vytvoření a strukturování systémů pro snížení globální napětí mezi velmocemi, jako je Rusko a Čína, pomalu a opatrně navazovat spolupráci s nimi a budovat vztah založený na důvěře.

Tyto výše uvedené strategie by měly být v průběhu následujících desetiletí prováděny a posilovány, stejně jako při kurzu zaměřeném na snížení napětí se Sovětským svazem za posledních 20 let studené války.


V celé historii nevedl vliv překračují hranice k dobru žádné země, bez ohledu zda šlo o monarchii, revoluci, demokracii, fašistickou, komunistickou nebo teokratickou moc, poukázali odborníci.

„Pokračování takového bezohledného kurzu Spojenými státy nevyhnutelně povede k vyčerpání, státnímu bankrotu, diplomatické izolaci a ke konečnému katastrofickému zhroucení společnosti - a nakonec k ničivému světovému konfliktu,“ zdůraznili autoři.

Právě takový kolaps v 90 letech 18. století prožila Francie a během první světové války i po ní - Rusko. Totéž lze říci o Číně během „století ponížení", které trvalo od roku 1839 do roku 1949. „V době vzájemné závislosti a jaderných zbraní budou mít takové procesy pro Spojené státy ještě dlouhodobější a katastrofální důsledky," dodali američtí analytici.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)