Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

Americký horor a střílečka každý den!

Americký horor a střílečka každý den!

V USA počet smrtí způsobených použitím střelných zbraní dosáhl maximální úrovně za posledních 20 let, informoval The Guardian.

Ilustrační foto
26. prosince 2018 - 04:20

Jak noviny uvedly, nárůst úmrtnosti tohoto druhu je z velké části důsledkem rostoucího počtu sebevražd, které jsou následkem rozšíření distribuce střelných zbraní v mnoha amerických státech.

Stálý nárůst počtu sebevražd výstřelem z pušky nebo pistole způsobil nárůst počtu úmrtí střelnými zbraněmi na maximální míru po více než 20 let.Celkově v USA v roce 2017 v důsledku použití ručních palných zbraní zemřelo téměř 40 tisíc lidí, uvádí The Guardian s odkazem na údaje z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (to, pro představivost znamená to dvě třetiny ztrát na životech amerických vojáků ve více než desetileté válce ve Vietnamu, nebo si lze představit, že se za rok kompletně vystřílí dvě česká okresní města – pozn. red.)

Podle organizace, v roce 2017 v USA, které jsou známé kvůli jejich laxní legislativě v oblasti kontroly ozbrojování, z tohoto důvodu zemřelo více lidí než v předchozích letech -  39.773 osob. To znamená, že  v loňském roce zemřelo 12 lidí na 100 tisíc lidí kvůli střelným zbraním. Pro srovnání byl tento koeficient pro rok 2010 pouze 10,1.
 
Tato suchá statistika je krutá ve srovnání se situací v jiných zemích. Podle studie sítě Jama Network je v Japonsku míra úmrtnosti kvůli střelným zbraním na 100 tisíc lidí 0,2 úmrtí, 0,3 ve Velké Británii, 0,9 v Německu a 2,5 v Kanadě.
 
Epidemie úmrtí způsobená použitím střelných zbraní ve Spojených státech se sotva může nazývat senzací, konstatoval list. Údaje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí naznačují, že i na pozadí neustálého krveprolití se situace i nadále zhoršuje.


Zatímco pozornost veřejnosti se zaměřuje hlavně na rozsáhlé tragédie, jako je například střelba v Las Vegas, která si vyžádala 58 životů, tento údaj je z velké části tvořen jednotlivými incidenty, kterým média nevěnují příliš pozornost.
 
Co se týče incidentů týkajících se použití střelných zbraní, podíl sebevražd činí asi 60%. Podle statistik také jejich počet narůstá, což může být alarmující. V roce 2017 byla míra sebevražd s použitím střelných zbraní 6,9 na 100 tisíc obyvatel, zatímco v roce 2000 to bylo na úrovni 5,9.
 
Studie Vzdělávacího fondu pro zastavení ozbrojeného násilí zdůrazňuje, že přestřelky a sebevraždy se nejčastěji vyskytují v oblastech, kde jsou ruční zbraně nejvíce rozšířené a legislativa v této oblasti je nejméně přísná. Zejména sebevraždy s použitím malých zbraní se nejčastěji vyskytují ve státech, kde je jich nejvíce - v Montaně (19,4 sebevraždy na 100 tisíc obyvatel), Wyoming (16,6) a na Aljašce (16,0).

 
„Statistiky ukazují krutou, ale prostou pravdu. Studie ukazují, že pokusy o sebevraždu se často vyskytují v době, kdy je člověk zoufalý. Tento stav může trvat jen několik minut, takže snadný přístup ke střelným zbraním značně zvyšuje riziko zranění," zdůraznil The Guardian.
 
„Lidé si často myslí, že sebevraždu s použitím střelných zbraní nelze zabránit," uvedla analytička ve vzdělávací nadaci Dakota Jablonová. „Pokud se podíváte na tato čísla, je zřejmé, že toto nebezpečí zvyšuje prostě velké množství zbraní."
 
Podle ní vlastnit doma zbraň zvyšuje pravděpodobnost sebevraždy více než trojnásobně.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)