Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Al Jazeera: Každou minutu umírá v USA na koronavirus jeden člověk!

Al Jazeera: Každou minutu umírá v USA na koronavirus jeden člověk!

Ve středu 29. července Spojené státy zaznamenaly nejvyšší počet úmrtí na koronavirus od konce května, napsala Al Jazeera.

Ilustrační foto
31. července 2020 - 11:06

Za jeden den zemřelo 1 461 lidí, což znamená, že za poředchozích 24 hodin v Americe každou minutu někdo umíral na COVID-19.

Ve Spojených státech zemřelo na koronaviry více než 150 tisíc lidí - podle Al Jazeery je to mnohem více než ve všech ostatních zemích postižených pandemií. Ve středu 29. července Amerika zaznamenala rekordně vysoký počet 1 461 úmrtí za jeden den, nejvyšší úmrtnost od 27. května, kdy počet obětí COVID-19 činil 1 484.

„To znamená, že za posledních 24 hodin v zemi zemřela na koronavirus jedna osoba za minutu,“ zdůraznila televize.

Státy, které tentokrát pandemie zasáhla zvláštní silou, byly Kalifornie, Florida a Texas. Přičemž společně tvoří čtvrtinu celé populace Spojených států.

Míra úmrtnosti na koronavirus v zemi nyní roste nejrychlejším tempem za poslední dva měsíce. Současně, jak lze vidět, se infekce, která byla dříve v New Yorku, přesunula na západ a na jih.

Televize citovala Stephena Pergamuma, lékaře infekčních chorob: „Více než 150 000 Američanů zemřelo na koronavirus. Ztratili jsme mnoho otců, matek, prarodičů, synů, dcer, strýců a tet, přátel, sousedů a kolegů. Příliš mnoho lékařských kolegů je pryč. Smutný den pro Ameriku, smutný den pro nás všechny.“


Zhoršující se situace s koronavirem a obnovení režimu izolace na některých místech již mají dopad na americké hospodářství, jehož situace, jak se zdálo, se právě začala zlepšovat. Al Jazeera připomněla, navzdory krutým statistikám a protestům mnoha Američanů, v rámci plánů obnovy ekonomiky americký prezident Donald Trump trvá na tom, aby se studenti v novém školním roce vrátili do školy.

Podle televize mnoho zdravotnických odborníků tvrdí, že americká pandemie by mohla být pod kontrolou, pokud by úřady centrálně monitorovaly provádění doporučení ohledně sociální vzdálenosti a nošení ochranných masek. Prezident však takovou iniciativu odmítá.

V Sněmovně reprezentantů se nošení masek stalo povinným teprve nedávno. Mluvčí Nancy Pelosiová zavedla pravidlo poté, co byl ve středu v Texasu u republikánského kongresmana Louise Homerta detekován koronavirus.

Jak Al Jazeera upozornila, v březnu Ústav zdravotnických metrik a hodnocení při Washingtonské univerzitě předpověděl, že do července bude celkový počet úmrtí na koronaviry ve Spojených státech činit více než 81 tisíc lidí.

Nyní se odborníci domnívají, že do listopadu přesáhne úmrtnost 224 000 lidí. Zároveň by podle odborníků bylo možné zabránit mnoha úmrtím, kdyby Američané pečlivě dodržovali preventivní opatření.

(kou, prvnizpravy.cz, aljazeera.com, foto: arch.)