Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

ABC: Australská komanda obvinili z válečných zločinů v Afghánistánu

ABC: Australská komanda obvinili z válečných zločinů v Afghánistánu

Během afghánské kampaně zabili členové australských Speciálních vzdušných sil (SAS) nejméně 39 vězňů a civilistů, uvádí ABC s odvoláním na nedávno vydanou zprávu.

Ilustrační foto
21. listopadu 2020 - 11:04

Podle dokumentu vojáci zejména podhodili svým nevinným obětem zbraně, aby v případě potřeby odůvodnili jejich vraždu, poukázaly noviny.

Australské speciální jednotky byly obviněny z válečných zločinů. Podle víceletého vyšetřování bylo 25 bývalých nebo aktivních vojáků zapojeno do zabití 39 zajatců a civilistů v Afghánistánu, uvedla ABC.
Výrazně upravené výsledky auditu zveřejnil v Canbeře den předtím šéf australských obranných sil (ADF) Angus Campbell. Omluvil se za „jakékoli pochybení australských vojáků“, zejména za kroky některých členů Special Air Service (SAS).

Autoři zprávy doporučují, aby všechny informace o incidentech byly předány policii za účelem vyšetřování trestné činnosti. Ale ještě předtím, než budou případy postaveny před soud, generální inspektor australských obranných sil (IGADF) radí vládě, aby odškodnila rodiny obětí v Afghánistánu.

Vyšetřování, jehož dokončení trvalo čtyři a půl roku, vedl generálmajor Paul Brereton. Uvedl, že žádný z incidentů, které studoval, nelze připsat „kontroverzním rozhodnutím učiněným pod tlakem v zápalu bitvy“.
Podle zprávy velitelé australských hlídek SAS v Afghánistánu často přinutili rekruty, aby proti vězňům zakročili, aby získali první zkušenost se zabíjením. Tato praxe se nazývala „křest krví“.

Dokument rovněž tvrdí, že některá australská komanda v Afghánistánu přepravovala zbraně, rádia a granáty zahraniční výroby. Tento „důkaz“ umístili vedle těl afghánských civilistů, aby se z nich v případě vyšetřování stal „legitimní cíl“.


„Podstatná nepřímá odpovědnost spočívá na těch v pluku speciálních leteckých sil, kteří podporovali nebo povzbuzovali 'kulturu válečníků', a také na klikách mezi poddůstojníky, kteří ji propagovali," řekl Brereton. „Představitelé specnazu by měli být hrdí na to, že jsou příkladnými profesionálními vojáky, a nikoli" hrdinskými válečníky ".

Generálmajor zdůraznil, že vyšetřovatelé vyvinuli značné úsilí k získání informací od vojáků během jejich vyšetřování. Současně podle něj byli vyšší důstojníci „zklamaní do očí bijícím podvodem těch, kteří znali pravdu“. „Vyšetřování čelilo obrovským výzvám při získávání spolehlivých informací v uzavřené, úzce propojené a izolované komunitě speciálních sil. Koneckonců, loajalita k druhům, přímým nadřízeným a jednotce je zde považována za základ základů, v nichž je utajení prioritou, a úniky informací jsou tabu,“ objasnil Brereton.

Podle něj toto chování vrhlo stín na veškerý personál ADF. „Morální autorita je součástí bojové síly. Pokud se nebudeme držet zpátky na bojišti, alespoň na úrovni standardů, které očekáváme od našich protivníků, připravíme se o tuto morální autoritu a tento prvek bojové síly,“ dodal generálmajor.

Během vyšetřování IGADF bylo vyslechnuto 423 svědků. Autoři zprávy studovali více než 20 tisíc dokumentů a více než 25 tisíc obrázků a studovali chování vojenského personálu v letech 2005 až 2016. Odhalili, že existují „volné“ interpretace situací, kdy vojáci mohou považovat lidi za „přímé bojovníky“, a tedy za potenciální cíle.

„Mám velké obavy, že vznikly tyto problémy," připustil šéf ADF Angus Campbell. „Dělají neuvěřitelné škody organizaci a budoucnosti australských obranných sil. Nechávám všechny možnosti otevřené a chci projít každý případ zvlášť.“

Generál Campbell oznámil, že 2. prapor SAS bude ve světle uvedených nálezů rozpuštěn. Podle něj velitel armády vytvoří novou jednotku s novým názvem a kulturou, uzavřel ABC.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.net.au, foto: arch.)