Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

20 minutes o příběhu ve Francii: „Kašlu na to, jestli zemřete!“

20 minutes o příběhu ve Francii: „Kašlu na to, jestli zemřete!“

Majitelka jednoho z bytů na předměstí Montpellier vyhnala starou ženu na ulici jen proto, že její dcera je zdravotní sestra, která pracuje v záchranné službě.

Ilustrační foto
8. dubna 2020 - 09:01

Tento příběh byl ve Francii široce mediálně proprán, ministr bydlení označil tento čin za „hnusný“ a prohlásil, že krize „probouzí v lidech to nejhorší“.

Sestra z pohotovostního oddělení v Montpellieru musela na předměstí opustit pronajatý byt, protože starší majitelka, která žije o poschodí výše, se bála chytit koronavirus, píše „20 minutes“.

Jak publikace zdůrazňuje, sestra anesteziologie Mélina podnikla veškerá opatření, aby nenakazila svou rodinu a přátele, a dokonce šla nakupovat pro svoji pronajímatelku, aby neopustila dům. Mélina vysvětlila BFMTV, že její dcera žije v Montpellier, takže na začátku karantény s ní sestra dočasně změnila byt: její dcera, vnučka a matka se přestěhovaly k spolubydlícímu na okraj, zatímco zdravotní sestra se přesunula do centra, blíže k nemocnici. Když však oznámila své rozhodnutí majitelce, ta okamžitě požadovala, aby se noví nájemníci odstěhovali, protože „by k ní zanesli virus“.
 
Matka Méliny měla problémy s plicemi a sestra doufala, že karanténa mimo město s její rodinou jí pomůže se ochránit.Nakonec, jak francouzské noviny poznamenaly, musela být pacientka poslána do pečovatelského domu: a aby se zbavila nezvaných hostů, pronajímatelka vypnula topení a horkou vodu, a velmi brzy vydávala hluk a probouzela celou rodinu. Podle Méliny, její dcery a matka plakaly celé dny, bylo tam nemožné žít.

 
Novináři z La Gazette de Montpellier kontaktovali majitelku, která sse vymlouvá na to, že nájemníci porušili nájemní smlouvu: ta předpokládala dva lidi. „Tito lidé k nám neměli přijít," řekla. „Byla tu babička, která žila v pečovatelském domě. Víme, že tyto instituce patří do rizikové zóny, a my to u nás nechceme.“
 
Mélina prohlásila, že její majitelka hodila do tváře krutou větu: „Kašleme na to jestli dostanete virus a zemřete, jen aby to nebylo u nás.“ Sestra souhlasila s výpovědí o tom, co se stalo je proto, „aby se to už neopakovalo“. „Nechápu, proč tak zdravotnici stigmatizováni," cituje publikace její stížnost.
 
Jak píše v závěru „20 minutes“, to, co se stalo v Montpellier, vyvolalo prudkou reakci v sociálních sítích. Podle představitelky strany "Vpřed republika!" Coralie Dubostové jsou hanbou ti, kteří vyhnali rodinu sestry, „která každou noc zachraňuje životy“. Ministr bydlení Julien Denormandie zkritizoval tento „ohavný čin“ a lítostí konstatoval, že krize „probudila v lidech to nejhorší“.

(kou, prvnizpravy.cz, 20minutes.fr, foto: arch.)