Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

ZČG: Pracovna republiky: Architektura Plzně v letech 1918–1938

ZČG: Pracovna republiky: Architektura Plzně v letech 1918–1938

Plzeň většinou nebývá vnímána jako město pozoruhodné z hlediska svého architektonického vývoje v nové době. Tato skutečnost má však příčiny spíše než v nízké kvalitě stavební historie města v její neznalosti.

Bohumil Chvojka, Okresní nemocenská pojišťovna a Masarykův studentský dům
14. listopadu 2018 - 07:00

Západočeská galerie v Plzni se v posledních letech po zpracování dílčích témat (Adolf Loos, Hanuš Zápal atd.) touto výstavou pokouší o první komplexní pohled na urbanistický a architektonický obraz metropole západních Čech v éře První republiky.

Pozornost je věnována jak dílům známých architektů včetně Adolfa Loose, tak místním tvůrcům (Hanuš Zápal, Bohumil Chvojka, Václav Neckář, Václav Klein, Leo Meisl, Emil Ondráček). Nejde však jen o jednotlivé stavby a neuskutečněné návrhy, ale předně o vyzdvižení unikátního procesu, kterým město tehdy prošlo.

Vedle staveb na „zelené louce“ se tehdy totiž v nevídaném rozsahu a koncepčně dařilo proměňovat starší budovy i celé dříve devastované plochy pro nové městské funkce a budovat tak důstojné centrum velkoměsta. Odlišné podmínky znemožnily sice Plzni následovat vzoru Hradce Králové (zvaného Salon republiky), přesto západočeská metropole zažívala v urbanismu a architektuře nejlepší období za posledního půldruhého století.

Součástí expozice jsou četné cenné dokumenty, modely staveb a jedné z prvních neonových reklam, fotografie i úryvky dobových filmů, návštěvníci uvidí také vlastní pracovní stůl architekta Karla Lhoty, spolupracovníka Adolfa Loose.


K výstavě vychází (ve spolupráci ZČG a vydavatelství Starý most, s. r. o.) stejnojmenná kniha.  Výstavu připravil Petr Domanický, kurátor sbírky architektury ZČG. Slavnostní vernisáž proběhne 20.listopadu a pro veřejnost bude výstava otevřena od 21.listopadu.

Plzeňskénovinky.cz o výstavě informovala Eva Reitspiesová, PR, Západočeská galerie v Plzni.


(jv,plzenskenovinky.cz,foto:ZCG)