Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Západočeská galerie: Památníky obětí válek v Plzni a okolí

Západočeská galerie: Památníky obětí válek v Plzni a okolí

Západočeská galerie v Plzni pořádá dvoudílnou přednášku "Památníky obětí válek v Plzni a okolí" dne 12. a 17. října jako doprovodný pořad k výstavě "Tenkrát v Evropě. Čeští umělci v totalitních režimech 1938–1953".

Ilustrační foto
7. října 2017 - 16:43

Po 1. světové válce byly takřka v každé obci postaveny památníky padlých. Často je doplňují sochy, na Plzeňsku především od sochařů Vojtěcha Šípa a Otakara Waltera.

Po roce 1945 na většinu pomníků přibyly pamětní desky se jmény obětí 2. světové války. Jinde vznikly památníky nové. Také na fasádách některých domů jsou pamětní desky obětí z 2. světové války, hlavně z povstání 5. a 6. května 1945. Někteří hrdinové bohužel přišli o život dokonce i po válce, nejvýznamnější z nich byl v Plzni popravený generál Heliodor Píka.


Většina památníků byla postavena krátce po skončení 1. a pak 2. světové války, v menší míře však vznikají až do současnosti. Některé jsou vzorně udržované, o jiných se to ale říct nedá. Na přednáškách bude věnována pozornost nejen památníkům, ale i těm, jejichž jména jsou na nich uvedena.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:západočeskágalerie)