Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Vyšší příjmy Plzni umožní spustit další projekty

Vyšší příjmy Plzni umožní spustit další projekty

Plzeň očekává vyšší příjmy do svého rozpočtu, než původně plánovala. To jí umožní vytvořit nejen rezervu na předpokládané zvýšení nákladů na energie, ale i připravit a spustit několik dalších významných projektů.

Ilustrační foto
15. října 2022 - 07:00

Vyšší příjmy Plzni umožní spustit další projekty, pokryjí i růst cen energií. Počítá se s rozdělením více než 800 milionů korun.  Posílení příjmové stránky rozpočtu města zajistily zejména lepší výběry daní, zlepšené příjmy z hazardních her, prodeje pozemků, bytů a rostoucí příjmy z úroků. Příslušné souhrnné rozpočtové opatření schválili zastupitelé.

„Je to tak. Například u příjmů z cizích daní očekáváme o 400 milionů korun více, u příjmu z hazardních her je to nárůst o 170 milionů korun oproti předpokladu, což je dáno tím, že lidé více sázejí on-line. Zlepšené jsou i příjmy z pozemků, a to o 74 milionů korun, z prodeje bytů máme o 22 milionů korun více a lepší jsou i příjmy z úroků, a to o 120 milionů korun,“ uvedl náměstek pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem David Šlouf.

Mezi nejvýznamnější nově podpořené projekty bude patřit výstavba vodojemu v plzeňském obvodu Litice za 180 milionů korun. Podle primátora města Plzně Pavla Šindeláře už má město na daný projekt stavební povolení, přes zimu by chtělo akci vysoutěžit a zhruba do dvou let by mohlo být hotovo. Projekt takzvaného vodárenského souboru Litice umožní nová napojení na veřejný vodovod v jihozápadní části Plzně a zajistí plynulost dodávek pitné vody v této oblasti.

Částku ve výši 65 milionů korun město vyčlenilo jako prostředky související se slibem vedení města a Vodárny Plzeň, že pro příští rok zůstanou zachovány ceny vodného a stočného, tedy nebudou se měnit. Penězi město pokryje výpadek příjmu z nájmu z majetku vodohospodářské infrastruktury, jenž městu platí společnost VODÁRNA Plzeň.

„Peníze využijeme také například na obnovu základního softwaru pro komunikaci města s občany a obnovu serverů, jež zajišťuje Správa informačních technologií města Plzně. Zde jde o částku 19 milionů korun. Dále také na realizaci několika investičních akcí v zoologické a botanické zahradě, kde jsme uvolnili 17 milionů korun, a to na fotovoltaický systém, fototermické panely a vodní příkop v pavilonu šimpanzů,“ doplnil David Šlouf.Vzhledem k rostoucím cenám energií si město připravuje rezervy. Do svého rezervního fondu proto převede přes 258 milionů korun, z nichž 235 milionů korun by mělo sloužit na pokrytí nárůstu cen elektřiny a plynu u objektů ve vlastnictví města a jeho příspěvkových organizací.

O částku 218 milionů korun město posílí objem prostředků na kofinancování dotovaných projektů.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%