Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Veterání sdílejí vzpomínky, jak v květnu 1945 osvobozovali Plzeň

Veterání sdílejí vzpomínky, jak v květnu 1945 osvobozovali Plzeň

Je jim 97 a více let. S Plzeňany v těchto dnech sdílejí vzpomínky, jak v květnu 1945 osvobozovali Plzeň.

Veteráni v Plzni
6. května 2022 - 07:00

Své vzpomínky na 77 let staré události, které prožívali jako mladí chlapci, sdílejí s Plzeňany američtí a belgičtí veteráni. Pětice mužů ve věku 97 a více let přijela na plzeňské Slavnosti svobody. Právě díky nim oslavy opět provází vděčnost, respekt, obdiv ke statečnosti. Lidé čekají na jejich slova, přítomnost v blízkosti osvoboditelů vyvolává pocity výjimečnosti. Z úst veteránů pak zaznívá nejčastěji poděkování za to, že Plzeň na události z května 1945 nezapomíná.

„Děkuji vám za to, že si tyto skutečnosti připomínáte, jsme tu rádi a nikdy na vás nezapomeneme. Děkuji,“ pronesl například ve čtvrtek u pietního aktu na Chodském náměstí americký veterán a osvoboditel Plzně Herman Geist, příslušník 2. pěší divize. „Dne 25. dubna 1945 druhá pěší divize americké armády obsadila Lipsko v Německu. Tehdy jsme byli součástí 1. americké armády. Generál Patton, jenž velel 3. americké armádě Spojených států amerických, chtěl, aby se k jeho armádě připojila divize složená z pravidelné armády. Proto oslovil vrchního velitele spojeneckých sil generála Eisenhowera a požádal ho, aby uvolnil druhou pěší divizi a mohla se zúčastnit bojů v Československu. Tak jsme se stali součástí třetí americké armády,“ zavzpomínal sedmadevadesátiletý Herman Geist, jenž spolu s dalšími osvoboditeli položil u památníku květiny. Za město Plzeň památku uctili primátor Pavel Šindelář a členové rady města Veronika Jilichová Nová, Lucie Kantorová, David Šlouf a Michal Vozobule.

Po Chodském náměstí následovalo setkání v Husově ulici, nejprve u pomníku 16. obrněné divize, kde svůj proslov přednesl sedmadevadesátiletý americký veterán George Thompson. „Chtěl bych, aby celý svět věděl, že jsem moc rád znovu v Plzni, která je mým druhým domovem. Rád bych vám řekl příběh o našem památníku. Před lety vznikl památník 2. pěší divize, je krásný a je nedaleko. A já jsem si říkal, že 16. obrněná divize žádný památník nemá. A tak jsem tehdejšímu primátorovi Proskovi říkal, že 2. pěší divize už ho má, jsou tady další divize, které mají památníky, chceme ho proto i pro naši divizi. A tehdejší pan primátor Prosek povídal: Uvidíme, co se s tím dá dělat. A s velkou hrdostí teď říkám, že díky mému úsilí a úsilí tehdejšího primátora máme tento pomník,“ připomněl v Husově ulici George Thompson.

Veteráni společně se zástupci města a dalšími hosty položili nejen k pomníku 16. obrněné divize květiny, ale také k pomníku padlých československých legionářů též v Husově ulici a poté k pomníku generála Pattona v sadech Pětatřicátníků.Slavnosti svobody potrvají do neděle 8. května. Mezi nejdůležitější páteční události bude patřit hlavní vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! od 16:00 hodin, večer od 19:30 zahajovací koncert oslav na náměstí Republiky. V sobotu se lidé mohou těšit na prezentaci současné české armády v Lobzích, od 19 hodin pak na komponovaný večer na počest veteránů. Ten se uskuteční na náměstí Republiky a speciální program připravil režisér Michal Caban. Slavnosti svobody zakončí v neděli v 11:00 hodin oblíbený Convoy of Liberty, jenž projede po Klatovské třídě. V sadovém okruhu města, před Kulturním domem Peklo a v lokalitě U Ježíška jsou k vidění historické vojenské kempy.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp)