Svátek má: Drahomíra

Regiony

Velikost textu:

Vesnicí Plzeňského kraje roku 2017 jsou Břasy

Vesnicí Plzeňského kraje roku 2017 jsou Břasy

Vítězem krajského kola 23. ročníku soutěže Vesnice roku se stala obec Břasy z okresu Rokycany.

Slavnostní udílení cen
6. srpna 2017 - 07:00
Slavnostní udílení cen se uskutečnilo ve vítězné obci. V rámci soutěže byly předány i další významné ceny spojené s finančním ohodnocením.

Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole a příspěvek od Plzeňského kraje ve výši 100 tisíc korun předal zástupci vítězné obce hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který zároveň převzal záštitu nad krajským kolem soutěže. Slavnostního vyhlášení výsledků a také předání Ceny Rady Plzeňského kraje i barevných stuh finalistům krajského kola se zúčastnili také náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová, náměstkové hejtmana Ivo Grüner a Pavel Čížek, v neposlední řadě také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Podpora menších obcí a venkova vůbec je povinností vedení kraje a my se snažíme mimo jiné takto symbolicky podpořit v rozvoji menší obce, které Plzeňský kraj dělají tím, čím je. Jsme krajem venkovským, a proto si naši pozornost právě tyto obce zaslouží,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

V letošním roce se v Plzeňském kraji přihlásilo do soutěže Vesnice roku 2017 celkem 24 obcí, což v rámci ČR byl druhý nejvyšší počet přihlášených. O tři přihlášené obce více měl Pardubický kraj. Z přihlášených obcí hodnotitelská komise v čele s předsedou komise Jindřichem Šustrem (starostou Kornatic, které se staly Vesnicí Plzeňského kraje v r. 2015) vybírala letošního vítěze.

Soutěže se mohly zúčastnit všechny obce, města a městyse vesnického charakteru do 7 500 obyvatel, které mají zpracovaný vlastní plán obnovy vesnice. Hodnotitelská komise pak během června všechny přihlášené obce navštívila a zástupci obcí měli možnost prezentovat během dvou hodin to nejlepší, co v obci mají.


Bílou stuhu za zapojení dětí a mládeže do života obce získaly nedaleké Němčovice, Modrou stuhu oceňující společenský život v obci obdržely Kozolupy ze severního Plzeňska, za péči o zeleň a životní prostředí získala Zelenou stuhu obec Myslív z okresu Klatovy a Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu putovala rovněž na Klatovsko, a sice do Kolince. Všechny čtyři tyto oceněné obce získaly od Plzeňského kraje formou symbolického šeku příspěvek ve výši 30 tisíc korun.

Dále byla udělena Cena hejtmana Plzeňského kraje a Cena Rady Plzeňského kraje. Cenu hejtmana Plzeňského kraje letos získala obec Buková z jižního Plzeňska, Cenu Rady Plzeňského kraje si odvezli zástupci obce Chrást, okres Plzeň-město. I obě tato ocenění jsou spojena s finanční odměnou – Buková získala šek na 60 tisíc Kč a Chrást šek na 45 tisíc korun.

Vyhlašovateli soutěže jsou Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství. Záštitu nad krajským kolem soutěže převzal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Plzenskenovinky.cz informovala Eva Mertlová za Krajský úřad Plzeňského kraje.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:kú)