Svátek má: Zina

Regiony

Velikost textu:

Vaří se plzeňské ještě z žateckého chmele?

Vaří se plzeňské ještě z žateckého chmele?

<<EXKLUZIVNĚ>> Vaří se ještě plzeňské pivo z žateckého chmele? Pokud ano, proč se tím plzeňský pivovar na etiketě svých piv nepochlubí?

Je lepší granulovaný či hlávkový?
14.únor 2012 - 09:40
Takové a další otázky mne napadly, když jsem si v souvislosti s děním okolo pivovaru Budvar zakoupil jedno lahvové pivo z jeho produkce. Na jeho etiketě bylo v kolonce "složení" uvedeno mimo jiné i  "žatecký hlávkový chmel". Na lahvi prý nejproslulejšího českého piva pilsner urquell nic takového není, je tam jen neurčitě uvedeno "chmelové produkty".  Logicky se nabízí otázka, zda se v Plzni nevaří známý ležák  z jiného než žateckého, a tedy i levnějšího, chmele. Redakce plzeňských novinek proto mluvčímu plzeňského pivovaru Jiřímu Marečkovi položila  následující otázky:

Na etiketách piv z produkce plzeňského pivovaru, včetně piva pilsner urquell, je v kolonce "složení" napsáno pouze "chmelové produkty". Znamená to, že při výrobě tohoto piva nepoužíváte tradiční žatecký hlávkový chmel?
Naši sládci v Plzni vaří ležák Pilsner Urquell stále podle stejné receptury, a jak ukazují analytické záznamy více než 110 let staré, charakteristiky tohoto piva se nemění. Žatecký chmel při jeho vaření samozřejmě používáme, díky pokroku v lidském vědění ovšem v granulované formě, což kvůli níže popsaným výhodám činí drtivá většina českých pivovarů.

Granulovaný chmel totiž není nic jiného než mechanicky rozdrcené a stlačené přírodní chmelové šištice čili hlávky. Na rozdíl od nezpracovaného hlávkového chmele ovšem nepodléhá oxidaci a nemusí být chemicky ošetřen proti plísním. Granulovaný chmel je zpracován ihned po sklizni bez přístupu vzduchu, a uchovává tak v sobě intenzitu a kvalitu hořkých látek i vonných silic. To je hlavní výhoda oproti hlávkovému chmelu, který na vzduchu velmi rychle oxiduje a v průběhu skladování mění své vlastnosti, což ovlivňuje charakter a intenzitu hořkosti v pivu.

Pokud žatecký chmel používáte, proč tuto skutečnost neuvádíte na etiketách? Budvar na svých lahvích uvádí, že při výrobě je použit žatecký hlávkový chmel ...
Viz výše – používáme žatecký chmel, ovšem v podobě granulí kvůli lepšímu zachování potřebných vlastností chmele. S ohledem na mechanické zpracování patří granulovaný chmel do kategorie „chmelových produktů“, proto jej v souladu s legislativou a vyhláškami takto označujeme na etiketě.

Používal se žatecký hlávkový chmel při výrobě piva Pilsner Urquell v minulosti - pokud ano, v jakém období?
V minulosti se ve všech pivovarech, které vařily pivo plzeňského typu, používal hlávkový chmel (bez ohledu na oblast původu chmele). Postupně ale prakticky všechny včetně Plzeňského Prazdroje přešly na granulovaný chmel, s ohledem na všechny jeho výhody popsané výše. Z hlediska složení se jedná o totéž (pouze v jiné formě) a proto obojí zcela vyhovuje tradiční receptuře.

Mezi pivaři se traduje, že přinejmenším část produkce lahvových piv Gambrinus ("desítka") a PU, které se prodávají v ČR, pochází z produkce polských pivovarů. Je to pravda?
Pravda to není a nesouhlasím ani se slovem „traduje“ – jde o časově omezené šuškandy a nepravdivé fámy poslední doby. Gambrinus se v Polsku nikdy nevařil a Pilsner Urquell, který se tam po omezenou dobu vařil v licenci pod přísným dohledem plzeňských sládků a z dovezených českých surovin, se prodával pouze na polském trhu. V současnosti žádné naše pivo v Polsku nevaříme a ani z Polska žádné pivo nedovážíme.

(vma, foto: Plzeňský Prazdroj)