Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

V Západočeské galerii v Plzni je otevřena nová výstava

V Západočeské galerii v Plzni je otevřena nová výstava

Od práce k zábavě, Podoby volného času v umění 19. století nabízí Západočeská galerie v Plzni.

Jaroslav Špillar, Vesnický fotograf, 1891
3. března 2020 - 07:00

Jak v 19. století narůstal volný čas v různých vrstvách populace, velcí mistři českého umění jeho trávení zobrazovali v rozličných podobách, ať už to byl Josef Mánes, Quido Mánes, Bedřich Havránek, Karel Purkyně, Viktor Barvitius, Václav Brožík, Antonín Chittussi, Alfons Mucha, Jan Preisler, Josef Navrátil, Luděk Marold, Miloš Jiránek a mnozí další.

Devět částí výstavy připomíná hlavní okruhy námětů spjatých s volným časem: I. Návštěva lázní, výlet a procházka / II. Zasnění, odpočinek, zahálka a nuda / III. Svět dětství a mateřství / IV. „Živé obrazy“ a inscenovaná figurální fotografie / V. Svátky, slavnosti a zábavy / VI. Optická hříčka, desková hra a zábavní časopis / VII. Erotika krotká či nezřízená? / VIII. Hospoda, vinárna a kavárna / IX. Sportování: od péče o tělo k soutěži v pohybu.

Na devět desítek obrazů, kreseb, grafik a fotografií bylo vybráno především ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, Národní galerie v Praze a dalších českých veřejných a soukromých sbírek.Výstava je připravena na aktuální téma jubilejního 40. ročníku Plzeňského mezioborového sympozia k problematice 19. století konaného v rámci festivalu Smetanovské dny.

Výstava potrvá ve výstavní síni „13“ do 10. května 2020.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Reitspiesová, Západočeská galerie v Plzni, příspěvková organizace.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:zčgalerie)