Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

V loňském roce se v Plzni narodilo méně dětí než v roce 2019

V loňském roce se v Plzni narodilo méně dětí než v roce 2019

Oddělení matriky Úřadu městského obvodu Plzeň 3, které vede matriční evidenci pro celé město Plzeň, stejně jako každý rok, vydalo přehled za uplynulý rok o počtu narozených dětí, úmrtí, sňatků, ale také seznam nejčastějších jmen nových občánků.

Ilustrační foto
8. ledna 2021 - 07:00

V loňském roce se v Plzni narodilo méně dětí než v roce 2019. Rovněž počet sňatků klesl.

„V uplynulém roce evidujeme celkem 4 134 narozených dětí, což je o 28 dětí méně než v roce 2019. Zajímavostí je, že v roce 2020 se oproti roku 2019 opět změnil poměr mezi chlapci a dívkami, kdy se narodilo 2129 chlapců a 2005 dívek. Od roku 2016 se pravidelně rodí jeden rok více chlapců než dívek a druhý rok je to přesně naopak “ informuje Stanislav Šec, místostarosta MO Plzeň 3.

V přehledu samozřejmě nesmí chybět ani statistika oblíbenosti jmen u rodičů.

„V loňském roce, stejně jako v tom předchozím, bylo u děvčat rodiči vybráno jméno Anna, po ní hned následuje také Eliška a poprvé Ema. Mezi chlapci se na čele opět umístil Jakub, po něm znovu Jan a premiérově Matyáš,“ uvedl Stanislav Šec.

Pomyslnou čtvrtou a pátou příčku u děvčat obsadila jména Natálie a Julie, u chlapců pak Tomáš a Matěj.

„Z méně obvyklých jmen jsme na úřadě zaznamenali jména, jako jsou u chlapců třeba Damian Miloň, Barnabáš nebo Timur, u dívčích pak Chanel Lola, Martina Naděje či Tiana,“ prozradil David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.

Stejně jako počet narozených dětí, klesl i počet sňatků a registrovaných partnerství.„Své „ano“ si v loňském roce řeklo celkem 592 párů, což je o 57 méně než v roce 2019. Toto číslo je v posledním desetiletí nejmenší, ale zcela určitě na něm měla svůj podíl protiepidemická opatření, v jejichž důsledku snoubenci svůj termín svatby často přesouvali či zcela zrušili,“ sdělil David Procházka.

Registrovaná partnerství loni uzavřelo 13 párů, což je o jeden méně než v roce 2019. Konečný počet úmrtí za minulý rok není ještě znám.

Plzeňskénovinky.cz informoval Mgr. Miroslav Knotek, tiskový mluvčí, Úřad městského obvodu Plzeň 3.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:arch.mop3)