Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

Trojka zřídila šest zimovišť pro ježky

Trojka zřídila šest zimovišť pro ježky

Trojka chrání ježky i jejich blešky! Takový je název akce městského obvodu Plzeň 3, který se rozhodl při podzimním výhrabu listí vytvořit několik hromádek pro ježky, ale i další drobné živočichy a bezobratlé organismy. Celkem vybral šest lokalit.

Ježčí zimoviště
17. listopadu 2022 - 07:00

Do ankety, zda zimoviště zřídit, se zapojili i sami obyvatelé obvodu prostřednictvím sociálních sítí a byli jednomyslně pro. „Mám velkou radost, že se naši obyvatelé zapojili a že jim na životním prostředí v obvodu záleží. Zimoviště pro ježky jsme udělali ve Škodalandu, ve Štruncových sadech, v Lábkově ulici u cyklostezky, v ulici K Merfánům na Nové Hospodě, v ulici Sukova a v parku ETZ v Doudlevcích,“ uvádí starosta MO plzeň 3 David Procházka.

Tato zimoviště ve formě kupek tvoří klacky stromů a shrabané listí, ve kterém si ježek dokáže vytvořit relativně suché a teplé hnízdo a přečkat tuhé zimní měsíce. Zimoviště je opatřené informativní cedulí a zůstane až do jarních měsíců, kdy bude nejprve opatrně prohledáno a poté odstraněno. „Prosíme, aby kupky nikdo neničil, možná v nich spí ježek,“ žádá starosta.

Ježci se nám pak odmění pomocí při dodržování přírodní rovnováhy, zkonzumují totiž velké množství škodlivého hmyzu a slimáků. Tento malý bodlináč dokáže spořádat během noci téměř tolik potravy, kolik sám váží. Hlavní důvod, proč ježků ubývá, je přitom právě nedostatek úkrytů.Zřízení zimovišť konzultoval třetí městský obvod s odborníky. „Z ekologicko-výchovného i biologického hlediska je to skvělé a je to dobře i pro jiné živočichy a organismy, takže za nás palec nahoru, i kdyby tam žádný ježek nebydlel,“ vyjádřil se Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů -DESOP Plzeň.

Plzenskenovinky.cz informovala Michaela Adámková, tisková mluvčí Městského obvodu Plzeň 3 Plzeň 3.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:moplzen3)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
65%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%