Svátek má: Magdaléna

Regiony

Velikost textu:

Tři významné plzeňské osobnosti připomenou výstavy v Plzni i v Praze

Tři významné plzeňské osobnosti připomenou výstavy v Plzni i v Praze

Tři slavné plzeňské rodáky narozené před sto lety připomenou v rámci oslav vzniku republiky výstavy v Plzni i v Praze.

Miroslav Horníček
18. srpna 2018 - 07:00

Kreslíř a ilustrátor Bohumil Bimba Konečný, fotograf Vilém Heckel a herec, spisovatel, režisér a výtvarník Miroslav Horníček.

Všechny tři spojuje nejen místo a rok narození, kterým je Plzeň 1918, ale především hluboké otisky jejich života v jednom století dějin naší země. V rámci celoročního projektu Plzeň 2018 přiblíží na podzim tyto tři osobnosti obsáhlé samostatné výstavy a další akce. Výběr ze všech tří výstav uvidí v září i návštěvníci pražské Valdštejnské zahrady. Expozice pod názvem Bimba - Heckel - Horníček tu bude zahájena v rámci tradičního Dne Plzně v Senátu.

Jako první bude od 4. října 2018 do 27. ledna 2019 v Západočeském muzeu v Plzni k vidění výstava VILÉM HECKEL 100. Představí jednotlivé části tvorby tohoto výjimečného fotografa, narozeného v Plzni, v kontextu s jeho životní cestou, která skončila tragicky v roce 1970 při expedici na horu Huascarán. Svými fotografiemi Vilém Heckel přiblížil vzdálené vrcholy a zapomenuté kouty světa širokému publiku. Jeho rozsáhlá tvorba obsahuje mnoho kapitol: průmyslové a reklamní fotografie, reportážní dokumentaci, krajinné fotografie celého Československa a fotografické záznamy vysokohorských expedic.

„Se sestavením životního příběhu Viléma Heckela mi pomáhá nejen jeho dcera Helena, ale i jeho sestra Milada a přátelé z řad horolezců. Heckel byl fotografem na světové úrovni a zároveň člověkem výjimečného charakteru, na kterého každý z dotazovaných rád vzpomíná. Nejtěžší při přípravě retrospektivní výstavy bylo vybrat fotografie z jeho archivu, který čítá přes 70 000 snímků. Pevně věřím, že kvalitní černobílá fotografie dokáže zaujmout diváky i v dnešní vizuálně přesycené době,“ říká Markéta Formanová, kurátorka výstavy

Odkaz Miroslava Horníčka, všestranného umělce a jedné z nejvýraznějších osobností české kultury minulého století, je v Plzni stále živý. Jeho sté narozeniny připomíná řada akcí po celý rok. Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje chystá na září Literární festival věnovaný Miroslavu Horníčkovi, kabaretní Divadlo Pluto zve v listopadu na festival divadelní.

Životem a tvorbou nezapomenutelného plzeňského rodáka provede výstava v mázhauzu radnice na náměstí Republiky. K vidění tu bude od 2. do 23. listopadu 2018 pod názvem Miroslav Horníček – 100. výročí narození. Výstavu pořádá město Plzeň a její podtitul zní Tak už jsem zase doma, Plzeňáci! Poprvé na ní bude představena publikace Miroslav Horníček a Plzeň z edice Významné plzeňské kulturní osobnosti.

„Tak jako Miroslav Horníček nikdy nezapomínal na své rodné město a vždy se hrdě vracel ke svým kořenům, tak chce město Plzeň podzimními akcemi připomenout a vzpomínat na jednoho ze svých významných a jedinečných rodáků,“ podotkla Kateřina Zvěřinová z odboru kultury magistrátu.

Poctu Miroslavu Horníčkovi chystá na listopad i Divadlo J. K. Tyla, které po něm v den jeho 100. narozenin, 10. listopadu 2018, slavnostně pojmenuje foyer Malé scény Nového divadla a odhalí jeho bustu. Ve Velkém divadle se pak odehraje vzpomínkový Galavečer k poctě Miroslava Horníčka v režii Antonína Procházky.


Od 6. prosince 2018 do 20. ledna 2019 se Plzeňané budou moci v Galerii Jiřího Trnky podrobně seznámit s jedinečnými kresbami i životním osudem třetího ze slavných rodáků, narozených před sto lety, Bohumila Konečného - Bimby. Tento výjimečný a znovu objevovaný malíř a ilustrátor 2. pol. 20. století byl mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen. Je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů. Jeho kariéru velmi poznamenala aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou - Octobrianou. Kurátorem výstavy „Bohumil Konečný – Bimba, 1918-2018“ je Jan Hosnedl.

„Poprvé jsou součástí výstavy originály z knižních výborů Otakara Batličky z konce 60. let a také z Mladého hlasatele a foglarovek, které byly řadu let nepřístupné v zapečetěném bytě Jaroslava Foglara,“ upozorňuje Hosnedl.

Plzeňskénovinky.cz informovala Daniela Vítová, tisková mluvčí Plzeň 2018.

(jv,plzenskenovinky.cz, foto:archiv DJKT)