Svátek má: Ivo

Regiony

Velikost textu:

Stáže s Cestou pro mladé pro studenty i firmy

Stáže s Cestou pro mladé pro studenty i firmy

Cesta pro mladé propojuje formou stáží firmy, podnikatele a organizace z ČR se studenty. Na stáž mohou nastoupit studenti posledních ročníků prezenčního studia SŠ, VOŠ, VŠ nebo jednoletých jazykových škol.

Cesta pro mladé
8. srpna 2017 - 07:00

„Z praxe realizované přímo ve firmách těží obě dvě strany. Firmy mají šanci získat potenciálního kolegu. Pro studenty jsou velkým přínosem nabyté zkušenosti a praxe v oboru, který studují. Navíc přibližně polovina firem nabídne studentům po skončení stáže další spolupráci,“ říká manažerka projektu Cesta pro mladé Martina Vlasáková.

Na stáž mohou nastoupit studenti posledních ročníků prezenčního studia SŠ, VOŠ, VŠ nebo jednoletých jazykových škol. V nabídce jsou stáže na různých pozicích po celé České republice. Studenty po celou dobu stáže provází mentor.

Podle Ivany Kopecké, majitelky cestovní agentury, je při výběru kandidáta nejdůležitější soulad mezi mentorem a stážistou: „Na potenciálního zaměstnance i na stážistu mám v podstatě stejné nároky. Hlavní pro mě je, abychom si rozuměli,“ míní. Proto se vždy před samotným začátkem stáže koná pohovor, při kterém si obě strany vyzkouší, jestli jim spolupráce bude vyhovovat.

Role mentora je skvělou zkušeností i pro samotné pracovníky. Ve svém oboru jsou sice profesionálové, ale předat studentům srozumitelně a poutavě své znalosti je pro mnohé výzvou. Protože se během stáže mentor věnuje nejen své práci, ale i stážistovi, dostávají firmy finanční kompenzaci nákladů souvisejících s realizací stáže. Její výše se liší podle typu pozice, kterou firma poskytuje. Dosud jsme firmám za jednu stáž vyplatili v průměru 39 500Kč.

Během praxe si studenti vyzkouší všechny činnosti, které mentor ve firmě běžně řeší. Cílem je, aby poznali, jak firma reálně funguje. Před vstupem do profesního života mohou studenti získat potřebné zkušenosti a praxi, případně rovnou nabídku pracovního poměru.

„Pokud uvidím, že je student tím správným člověkem na správném místě, tak si ho nechám pro budoucí spolupráci,“ vysvětluje mentorka Lenka Vožehová, profesí projektantka.


Za deset měsíců fungování projektu se zaregistrovalo téměř 4000 studentů. Největší přínos vidí studenti v tom, že poznají, jak to v reálné firmě chodí. „Ohromně mě překvapil pozitivní a velice přátelský přístup jak mentora samotného, tak jeho dalších spolupracovníků z firmy. Díky tomu jsem se prakticky od začátku stáže cítil jako skutečný člen týmu, a ne jako praktikant stojící mimo,“ soudí student žurnalistiky Šimon Pilek, který absolvoval stáž na pozici redaktor-novinář.

Studenti si také cení toho, že mohou v průběhu stáže zdarma absolvovat kurz měkkých kompetencí a probrat svou kariéru při individuálním poradenství s odborníkem. „Dozvěděl jsem se, jak upravit životopis i motivační dopis, dokonce jsem si založil i LinkedIn,“ potvrzuje Dominik Bezděk, stážista na pozici specialista marketingu.

Firmy i studenti se mohou zapojit do projektu Cesta pro mladé bezplatně. Stačí se online zaregistrovat. Každá stáž má svého konzultanta, který je ve spojení se studentem a firmou a je jim plně k dispozici. V případě dotazů nebo nejasností mohou studenti i firmy také zavolat na infolinku nebo napsat na WhatsApp či infomail. Cesta pro mladé je i na Facebooku, YouTube a Instagramu.

Projekt Cesta pro mladé realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.

Plzenskenovinky.cz informoval Mgr. Lukáš Kadlec, manažer pro Plzeňský a Karlovarský kraj, Stáže s Cestou pro mladé.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:cesta pro mladé)