Svátek má: Šarlota|Zoe

Regiony

Velikost textu:

Spolek který dává naději opuštěným, týraným i handicapovaným kočkám

Spolek který dává naději opuštěným, týraným i handicapovaným kočkám

Nový název má spolek, který v Plzni od roku 2001 pečuje o opuštěné, týrané nebo handicapované kočky. Dřívější sdružení Kočka mezi lidmi se nově jmenuje Naděje pro kočky.

Kočička z Naděje pro kočky
1.prosinec 2015 - 12:00
Spolek má nové webové stránky na adrese www.nadejeprokocky.cz a nově působí také na sociálních sítích. Novou předsedkyní spolku je jeho dlouholetá členka Helena Straková, která původní organizaci spoluzakládala a už od jejího vzniku se intenzivně věnovala týraným, opuštěným a handicapovaným kočkám v Plzni a okolí. Sídlo spolku je i nadále v Plzni - Bručné v objektu, který zapůjčilo město Plzeň.

Spolek Naděje pro kočky aktuálně pečuje asi o tři desítky koček, kocourů a koťat. Řada z nich má nějaký zdravotní handicap a vyžaduje mimořádnou péči. Některé mají trvalé následky, které způsobilo špatné zacházení nebo týrání, staráme se ale také o kočky s neurologickým onemocněním nebo se vzhledovými vadami. Najít pro takové kočky nový domov je velmi obtížné, přesto se to v mnoha případech daří.

"Pokračujeme také v plošném kastračním programu, který jsme rozjeli před 14 lety a díky kterému se v ulicích Plzně podařilo radikálně snížit počet toulavých koček. Kočky se odchytávají v lokalitách, kde se přemnožily. Po odchytu podstoupí kastraci na veterinární klinice, pak o ně pečujeme až do úplného zotavení a následně je vracíme zpět na místo, kde jsou zvyklé žít," popisuje předsedkyně spolku Helena Straková. Dodává, že polodivoké kočky odchycené na ulici často nejsou vhodné k adopci. "V blízkosti lidí by trpěly a měly by problém se přizpůsobit zcela odlišnému způsobu života. Z divoké kočky totiž nikdo domácího mazlíčka neudělá," vysvětluje Helena Straková.

Kastrované kočky sice dál žijí v ulicích města, ale už se nemnoží, a to je velmi důležité. Plošný kastrační program tak nejen výrazně snižuje množství toulavých koček, zároveň také značně omezuje počet těch týraných.

"Volně žijící kočky a především koťata se totiž často stávají obětí krutého zacházení," upozorňuje Helena Straková a dodává, že plošné kastrace podporuje město Plzeň a spolek při nich spolupracuje také s úřady jednotlivých městských obvodů.

Poté, co město Plzeň otevřelo vlastní útulek pro kočky v prostorách psího útulku na Borských polích, přešla část koček ze zařízení na Bručné novému subjektu, kam také putují dotace na provoz. Naději pro kočky nyní podporuje město oproti dřívějšku v omezené míře, a tak není možné postarat se o každé kotě nebo dospělou kočku, která je v nouzi. Bez dárců a podporovatelů by spolek nemohl ve své činnosti existovat.

Plzeň bude pro Chotíkov zajišťovat odchyt opuštěných zvířat

S činností spolku se mohou zájemci seznámit 12. prosince, kdy se uskuteční Adventní den otevřených dveří. V době od 10 do 15 hodin může přijít každý, kdo si chce kočky pohladit, dozvědět víc o práci spolku i o zvířatech, o která pečujeme, o plošných kastracích nebo o možnostech, jak opuštěné kočky podpořit. Plzenskenovinky.cz informovala Tereza Maixnerová za spolek Naděje pro kočky.

(jv, plzenskenovinky.cz foto: Naděje pro kočky)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: