Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Speciální protidrogový vlak zastaví v Rokycanech 7.června

Speciální protidrogový vlak zastaví v Rokycanech 7.června

V rámci Plzeňského kraje jsou Rokycany první zastávkou speciálního protidrogového vlaku Revolution Train.

Protidrogový vlak Revolution Train
4. června 2023 - 07:00

Šest stříbrných obrněných vagónů, které nabídnou čtyři kinosály, osm interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. Speciální protidrogový vlak Revolution Train zastaví na vlakovém nádraží v Rokycanech ve středu 7. června. Program pro veřejnost je od 15.30 do 18.00 hodin. Organizátoři doporučují rezervaci na e-mailu zc.niartnoitulover@avoklav , nebo na telefonu 608 405 080.

Program je určen pro děti od 10 let, ve věku 10 až 12 let by dítě měla doprovázet dospělá osoba. Vstup je pro školy i veřejnost díky podpoře města Rokycany po celou dobu zdarma. I v loňském roce Revolution Train zastavil v Rokycanech. V rámci Plzeňského kraje a letošní jarní tour 2023 jsou Rokycany prvním místem zastavení v Plzeňském kraji. Poté vlak v kraji zastaví v Klatovech, Přešticích a Plzni.

Multimediální vlaková souprava rozšiřuje formou zážitkové pedagogiky dosavadní přístupy k primární prevenci. V kinosálech návštěvníci sledují v několika rovinách reálný příběh o příčinách, vývoji a důsledcích závislostí. Zdvihnutím projekčního plátna se návštěvníkům propojuje virtuální a reálné prostředí (bar, autonehoda, drogové doupě, výslechová místnost). Díky interaktivním technologiím se ve stominutovém příběhu děti a mládež stávají jeho aktivními účastníky. Příběhem natočeným podle skutečné události provádí lektor, který se skupinou diskutuje o jednotlivých tématech. V rámci 5D programu probíhá simulace rozhodování účastníků v kritických životních situacích (např. řízení vozidla pod vlivem návykových látek).

Cílem vlakového programu Revolution train je prostřednictvím zapojení lidských smyslů zapůsobit na návštěvníka a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Jsou zde představeny mechanismy, kterými drogová závislost vzniká až do důsledků, které v životě závislého čekají. Díky zapojení do reálného příběhu, emotivním situacím a interaktivnímu přístupu dokáže program zaujmout a dát prostor k přemýšlení nad nebezpečím legálních i nelegálních drog.Program trvá 100 minut a je určen jak pro školní skupinky (od 12 do 17 let) tak i pro širokou veřejnost (od 10 let). Vítáni jsou i rodiče, protože náznaky užívání drog se objevují již u dětí ve velmi nízkém věku. Rodiče si závislosti u dítěte dlouho nemusí všimnout, a nakonec může být pozdě.

Vlak byl již ve více než 200 městech v České republice, na Slovensku, v Německu a Polsku. Programu se účastnilo již více než 250 tisíc návštěvníků.

Plzeňskénovinky.cz informovala Mgr. Adriana Jarošová, tisková mluvčí, Městský úřad Rokycany.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:měú rokycany)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: