Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Plzeňští ocenili hrdiny za mimořádné činy

Plzeňští ocenili hrdiny za mimořádné činy

Primátor města Plzně Martin Baxa společně s radním pro oblast bezpečnosti Martinem Zrzaveckým ocenili ve středu 11.prosince v Obřadní síni plzeňské radnice 25 lidí za mimořádné činy při záchraně života a majetku v roce 2019.

Ocenění
13. prosince 2019 - 07:00

Jedná se o příslušníky z řad státní i městské policie, záchranářů, hasičů a občanů, kteří za svoji obětavost, statečnost a pohotovost byli odměněni památečními plaketami a věcnými dary. Mezi oceněnými jsou například David Jurča a Jiří Čabrada, zachránci cyklisty, jenž zkolaboval na konečné stanici 30 na Košutce. Zahájili u něho bezodkladnou resuscitaci, čímž mu zachránili život. Město Plzeň, prostřednictvím svého Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně, který akci organizuje, statečné občany ocenilo již pojedenácté.

Slavnostního ocenění se zúčastnili také zástupci vedení Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, Městského ředitelství policie Plzeň, Městské policie Plzeň, Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, Fakultní nemocnice Plzeň, Věznice Plzeň či zástupci sboru dobrovolných hasičů.

„Je pro nás velkou ctí, vás hrdiny, zde přivítat na plzeňské radnici a především vám poděkovat za vaše činy při záchraně životů druhých. Letošní rok byl bohužel velmi bohatý na nešťastné události v Plzni. Třemi největšími událostmi byly masivní únik nebezpečných látek do řeky Radbuzy, kdy bylo ohroženo na 170 tisíc občanů Plzně, dále nález nevybuchlé letecké pumy ve Skvrňanech a tou třetí byl požár panelového bytu v Brněnské ulici na Vinicích. Jsem hrdý na naše občany a příslušníky integrovaného záchranného systému, kteří se správně rozhodují a zachraňují naše životy. Příslušníci záchranných sborů berou pomoc druhým jako svoji povinnost, ale ta vyžaduje kromě profesionality také cit, osobní nasazení a především schopnost se správně rozhodnout. Do nového roku vám přeji především pevné zdraví a správné rozhodování v krizových situacích,“ poděkoval hrdinům primátor města Martin Baxa.

„Bohužel neštěstí se nám opravdu v poslední době nevyhnula, připomněl bych ještě tragické události z loňska, a to požár ubytovny Karlov a pád vrtulníku na Borských polích, v letošním roce také zřícení domu v Železniční ulici. Město Plzeň a složky integrovaného záchranného systému tvoří jeden skvěle sehraný tým. Je pro mě velkou ctí vám poděkovat za skvělou práci, kterou dennodenně pro nás, pro naše město a naše občany odvádíte,“ doplnil radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.


OCENĚNÍ ZÍSKALI:

Za zásah při požáru bytu v panelovém domě v Brněnské ulici v Plzni na Vinicích:
Dne 23. července 2019 v nočních hodinách vypukl požár bytu v panelovém domě v Brněnské ulici v Plzni na Vinicích. U rozsáhlého požáru, při kterém bylo plameny zasaženo několik bytů, zasahovaly jednotky požární ochrany spolu s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému. Velmi rychle se tak podařilo evakuovat a zachránit všechny, kteří v té době byli v hořícím domě. Za maximální nasazení při likvidaci tohoto rozsáhlého požáru děkuje město Plzeň všem příslušníkům Hasičského záchranného sboru, především ze stanic Plzeň Košutka, Plzeň Střed, Plzeň Slovany a také jednotce dobrovolných hasičů z Plzně – Bolevce.  Ocenění získali hasiči: Roman Vetrák, Lukáš Fořt a Jakub Vrba.


Na místo mezi prvními dorazili policisté oddělení hlídkové služby, obvodního oddělení Plzeň Skvrňany a Vinice Městského ředitelství policie Plzeň, kteří neváhali a okamžitě zahájili evakuaci. Z budovy bylo evakuováno několik desítek osob, zraněny byly pouze čtyři osoby, mezi nimi i jeden z policistů. Nasadili tak vlastní životy. Ocenění patří policistům Josefu Baslovi, Janu Ouředníkovi, Adamu Panošovi, Karlu Hötzelovi, Tomáši Novákovi, Michalu Mazancovi, Janu Jelínkovi, Vojtěchu Benešovi, Michalu Budačovi a Miroslavu Bláhovi.

Poskytnutí první pomoci sraženému cyklistovi v Plzni Doubravce:
Dne 26. února 2019 poskytl policista Petr Neumann bezodkladnou první pomoc cyklistovi, který utrpěl zranění po srážce s autem v Plzni na Doubravce. Ačkoliv nebyl Petr Neumann ve službě, neváhal, zastavil se svým vozem, zajistil místo srážky a až do příjezdu zdravotnické záchranné služby poskytoval pomoc zraněnému cyklistovi. Město Plzeň jej ocenilo za duchapřítomnost, odvahu a ochotu poskytnout okamžitou pomoc.

Komplikovaný porod v domácím prostředí:
Dramatické chvilky zažili ve čtvrtek 5. září 2019 dopoledne záchranáři v Plzni. Vyjížděli k mladé ženě, která začínala rodit. Žena domácí porod neplánovala, lékař na místě ale vyhodnotil, že na cestu do porodnice už je pozdě, a tak musel miminko přivést na svět přímo na místě. Navíc se vůbec nejednalo o jednoduchý porod. Díky profesionální a bezchybné práci všech, kteří se na zásahu podíleli, byla maminka i s čerstvě narozeným miminkem v pořádku převezena do nemocnice. Oceněni jsou lékař Jiří Chvojka společně s Jakubem Sunkovským, Davidem Cermanem a Danem Procházkou. Poděkování města patří také kolegům, kteří na výjezdu spolupracovali, byli to Zdeněk Šusťáček, Jiří Valeš a Václav Matějka.

Pomoc starším manželům v Heyrovského ulici:
Dne 10. února 2019 zasahovali opakovaně strážníci Městské policie Plzeň v Heyrovského ulici v bytě starších manželů. Nejprve kvůli pádu seniora, který zůstal uvězněný ve svém bytě. Strážníci se pokusili nejdříve dostat do bytu dveřmi, ale bez úspěchu. Nešly jim otevřít, proto se rozhodli pro jinou variantu – z výbavy služebního vozidla použít teleskopický žebřík. Po něm vystoupali k oknu v přízemním patře a speciálním zařízením ho otevřeli. Teprve poté se dostali dovnitř, kde zraněnému seniorovi poskytli okamžitě nezbytnou první pomoc, a zajistili jeho transport do nemocnice. O pár minut později potřebovala pomoc strážníků seniorova manželka, která zmatená hledala svého muže, strážníci opět profesionálně zasáhli a ženě se dostalo potřebné pomoci. Poděkování za pohotový zásah patří Arturu Tereščenkovi, Ondřejovi Polatovi a Michaelu Schovánkovi.

Pomoc seniorce na Lochotíně:
Nezbytnou pomoc poskytli strážníci Městské policie Plzeň 15. května 2019 také seniorce na Lochotínském sídlišti. Starší žena nereagovala na telefon své přítelkyně a ta se s obavou o její život obrátila právě na městskou policii. Strážníci museli otevřít dveře speciálním nástrojem. Ukázalo se, že obava byla odůvodněná, žena po pádu ležela zraněná na podlaze a nebyla schopná si sama přivolat pomoc. Strážníci ženě zavolali rychlou záchrannou službu a až do jejího příjezdu jí poskytovali nezbytnou první pomoc. Ocenění náleží Luďku Kotylovi a Pavlu Strnadovi.


Záchrana cyklisty při zástavě srdce na Košutce:
Dne 17. května vyrazil vášnivý cyklista Václav Pivnička na svou obvyklou trasu na kole. Na konečné stanici autobusu číslo 30 na Košutce však náhle zkolaboval, spadl z kola a došlo u něj k zástavě srdce. Naštěstí v tu chvíli jel autem okolo pan David Jurčo, který vše viděl, neváhal, zastavil vůz a okamžitě muži přispěchal na pomoc a zahájil u něj bezodkladnou resuscitaci. Během pár minut se k němu přidal i pan Jiří Čabrada a společně prováděli masáž srdce až do příjezdu rychlé záchranné služby. Díky těmto dvěma mužům se dnes Václav Pivnička začíná vracet k jízdě na kole. Na návrh Václava Pivničky ocenilo město Plzeň Davida Jurču a Jiřího Čabradu za jejich osobní nasazení, pohotové jednání a ochotu pomáhat.

Plzeňskénovinky.cz  informovala Mgr. Adriana Jarošová za Magistrát města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:mmplzen)