Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Plzeňskou kartu získají i děti s odkladem povinné školní docházky

Plzeňskou kartu získají i děti s odkladem povinné školní docházky

Město Plzeň se rozhodlo usnadnit cestování městskou hromadnou dopravou rodinám s dětmi, které nenastoupily v září do prvních tříd základních škol a nezískaly zdarma Plzeňskou kartu.

Ilustrační foto
24. září 2023 - 07:00

Přitom dovršily věku šesti let a ve vozech MHD mají povinnost platit jízdné. Jsou to většinou děti s odkladem povinné školní docházky nebo ty, které kvůli termínu narození nenastoupily v září do školy. Nově tedy platí, že pokud zákonný zástupce dítěte, které navštěvuje mateřskou školu v Plzni, požádá o vydání Plzeňské karty, dostane ji dítě ve formě přívěsku zdarma. Do konce září k tomu navíc je přidán i balíček bonusových kuponů od zapojených partnerů. Na novince se dohodla Správa informačních technologií města Plzně s Plzeňskými městskými dopravními podniky.

„Přišel jsem s tímto nápadem spolu se Správou informačních technologií a jsem rád, že se podařilo jej prosadit. Pracujeme na tom, aby moderní technologie usnadňovaly život Plzeňanům a městská karta je pěkným příkladem. Tím, že ji nyní zdarma získají všechny šestileté děti, které navštěvují jakoukoli mateřskou školu v Plzni, pomáháme rodinám a šetříme jejich finanční prostředky,“ vysvětlil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

„Informace o možnosti získat zdarma Plzeňskou kartu pro šestileté děti, které ještě nenastoupily v září do základní školy a navštěvují jakoukoli plzeňskou mateřinku, jsme předali všem ředitelkám mateřských škol, jež zřizuje město Plzeň. Jejich prostřednictvím se informace dostaly k rodičům a zákonným zástupcům, kteří doposud museli pro jízdné zdarma v MHD Plzeňskou kartu dětem zakoupit,“ řekl Bohuslav Horais, vedoucí Úseku podpory uživatelů Správy informačních technologií města Plzně.

Plzeňská karta s nahraným bezplatným tarifem umožňuje cestování městskou veřejnou dopravou zdarma dětem od 6 do 15 let. Po nástupu do školy ji pak žáci využijí k rezervaci a výdeji obědů, pro vstup do školy a vyplňování docházky nebo jim umožní přístup do Knihovny města Plzně a další výhody. Do 30. září 2023 přikládají dopravní podniky k přívěsku zdarma i bonusový balíček, tj. knížku se slevovými kupony od zapojených partnerů. Jsou jimi například Techmania Science Center, FC Viktoria Plzeň, Divadlo ALFA, zoo Plzeň a další.Městskou čipovou kartu využívají Plzeňané od roku 2004 a z původně odbavovacího a rezervačního systému se stal smart city nástroj, který pomáhá a ulehčuje život lidem v Plzni a okolí. Využívána je nejen v oblasti veřejné dopravy, ale i ve školství, kultuře, sportu a je propojena s celou řadou systémů. Za tento přesah a multifunkční využití získala řadu ocenění, například v roce 2020 bodovala v soutěži Chytrá města pro budoucnost.

Plzeňskénovinky.cz informovala Mgr. Hana Josefová za tiskové oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskénovinky.cz foto:arch.mmp)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%