Svátek má: Bohuslava

Regiony

Velikost textu:

Plzeňské dvorky opět lákaly na svá tajemství

Plzeňské dvorky opět lákaly na svá tajemství

V sobotu 18.května se uskutečnil třetí ročník akce Plzeňské dvorky. Zájemci si procházeli téměř dvacítku dvorků v centru i v blízkém okolí.

Plzeňské dvorky
21. května 2019 - 07:00

„V letošním roce si opět stovky návštěvníků nenechaly ujít možnost podívat se na místa, která jsou běžně ukrytá i na ta, okolo kterých možná denně chodí a nenapadne je, že ukrývají kouzlo starých i novějších časů,“ říká Alena Kozáková z pořádající Nadace 700 let města Plzně. „Po extrémně chladných dnech jsme především rádi, že nám více než přálo počasí“, dodává.

Zájemci si procházeli téměř dvacítku dvorků v centru i v blízkém okolí sami, někteří s odborným výkladem. „Bylo to skvělé a zajímavé“, konstatovala po absolvování obou okruhů s průvodci Adélou Šmausovou a Pavlem Kozákem, tedy asi 4 hodinové procházky, děvataosmdesátiletá Zdeňka Hůrková.

S velkým zájmem se setkal dvorek na Americké 32 s působivým výkladem majitele Ing. arch. Pavla Stelzera, jehož dědeček byl významným plzeňským stavitelem. Také tři dvorky plzeňské radnice byly po celou dobu doslova v obležení.

„Návštěvnost odhaduji tak na 1500 návštěvníků,“ tipuje Jaroslav Rychtář, který po celý den dohlížel na to, aby návštěvníci na dvorcích radnice nezabloudili.„Jsme rádi, že akce návštěvníky stále baví a již teď přemýšlíme o tom, jaké dvorky zařadíme do kulatého pátého ročníku. Konkrétnější podobu začíná dostávat i myšlenka na publikaci, která by dvorky přiblížila, takže si budeme držet palce, abychom ji přivedli ke zdárnému cíli. Za nás bych ráda poděkovala všem majitelům objektů, neúnavným průvodcům, včetně Ing. arch Anny Hostičkové, která po celý den odpovídala na dotazy ve Zbrojnické 6, i těm, kdo se zapojili doprovodným programem. Velký dík i organizátorům městské hry Zažij dvorky a tvůrcům aplikace Po domech. Nejde vyjmenovat všechny, ale poděkování je o to větší, že to všichni dělají bez nároku na honorář, což je u akce takového rozsahu opravdu jedinečné a je to pro nás důkaz toho, že je mezi námi mnoho těch, kteří naši krásnou Plzeň mají opravdu v srdci,“ uzavírá za pořadatele Alena Kozáková.

Příští Plzeňské dvorky se uskuteční 16. května 2020. Plzenskenovinky.cz informovala Alena Kozáková, výkonná ředitelka Nadace 700 let města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:plzeňské dvorky)