Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Plzeň si připomněla události 17. listopadu 1989

Plzeň si připomněla události 17. listopadu 1989

České vlajky v ulicích, Modlitba pro Martu, položení věnců k památníkům i přijetí aktérů roku 1989 na radnici. Tak si Plzeň připomněla 33. výročí od událostí 17. listopadu 1989.

Radnice 17. listopadu
18. listopadu 2022 - 07:00

Martina Samková a Michal Šaman jsou jedni z těch, kteří se aktivně účastnili listopadových událostí roku 1989. V Den boje za svobodu a demokracii je na plzeňské radnici přijal primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Bylo mou milou povinností se dnes setkat s lidmi, kteří projevili obrovskou odvahu postavit se komunistickému režimu a zasadit se o to, že dnes žijeme ve svobodné zemi. Shodli jsme se, že politika je především o lidech. Velmi si dnešního setkání vážím,“ uvedl primátor Roman Zarzycký na úvod setkání, které se neslo v duchu vzpomínání.

„Daleko těžší, než revoluce pro mě bylo těch 33 let, abych si nejen jako politik, ale i jako člověk v každodenním životě udržel ideu a ideály,“ řekl Michal Šaman. „Nikdy jsem svou duši nezaprodala a nikdy ji neprodám,“ dodala Martina Samková.

Za město Plzeň uctila památku položením věnců k Lavičce Václava Havla v Šafaříkových sadech a k pomníku obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží náměstkyně primátora Lucie Kantorová.

V 17:11 hodin zněla náměstím Republiky Modlitba pro Martu. Jedná se o součást výzvy iniciativy Díky, že můžem. Cílem je, aby v čase 17:11 hodin zněla na co nejvíce místech v České republice reprodukce písně Modlitba pro Martu od zpěvačky Marty Kubišové, a to například pomocí městských rozhlasů. České vlajky vlají na náměstí Republiky a v sadech Pětatřicátníků v úseku od Velké synagogy k Hlavní poště.

Již v úterý 15. listopadu uspořádaly studentské organizace Západočeské univerzity v Plzni – Akademický spolek studentů politických věd a ELSA Plzeň první ročník Fóra 17. listopadu na Fakultě pedagogické. To si klade za cíl připomínat Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studenstva. Z pamětníků listopadových událostí vystoupili představitel československého undergroundu, signatář Charty 77 a publicista František „Čuňas“ Stárek a účastník studentských manifestací v listopadu 1989, právník, někdejší ministr pro lidská práva a senátor Jiří Dienstbier.K 30. výročí událostí listopadu 1989 město vydalo leporelo pro děti. Stále je dostupné na webových stránkách https://www.plzen1989.cz/sametova-plzen-1989/, kde si ho mohou především děti a mladiství stáhnout.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Adriana Jarošová za tiskové oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:mmp)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%