Svátek má: Helena

Regiony

Velikost textu:

Plzeň rozdělí 590 milionů, na vodovod, vývařovnu, do škol, ...

Plzeň rozdělí 590 milionů, na vodovod, vývařovnu, do škol, ...

Plzeň se ještě letos pustí do odkanalizování a vybudování vodovodu ve své okrajové části Koterov, jde o rozsáhlou tříletou investiční akci za 233 milionů korun.

Ilustrační foto
10. února 2019 - 07:00

Peníze na ni, ale i například na vybudování zcela nového parkoviště v lokalitě Dobřanská – Kaplířova, na výstavbu nového centrálního stravovacího provozu pro svůj Městský ústav sociálních služeb a také na další akce a projekty schválili zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání. Rozdělení celkem 590 milionů korun bylo součástí souhrnného rozpočtového opatření pro rok 2019 a aktualizace Střednědobého výhledu rozpočtu na období 2020 – 2022.

„V rámci těchto dvou materiálů jsme rozhodli o rozdělení volných zdrojů, které byly kumulovány zejména z úspor minulých let ve Fondu rezerv a rozvoje města Plzně. Peníze tak půjdou na posílení výdajů nejen v letošním roce, ale i v letech 2020 až 2022. Podpoříme řadu oblastí, významné částky jdou na velké stavební projekty, nezapomněli jsme ale ani na oblast školství, sportu a podobně,“ přiblížil David Šlouf, radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.

Mezi největší podpořené investiční akce bude patřit odkanalizování a vybudování vodovodu v Koterově. O kanalizaci usiluje tato městská část řadu let. Realizace projektu je možná díky tomu, že Plzeň před dvěma lety dokončila takzvaný Úslavský kanalizační sběrač, tedy páteřní kanalizační řad, jenž vede právě i do Koterova. S budováním by se mělo začít ještě letos.„Další významná částka, konkrétně 70 milionů korun, je určena na vybudování centrálního stravovacího provozu pro Městský ústav sociálních služeb města Plzně. Jde v podstatě o objekt nové vývařovny, který zajistí přípravu a rozvoz jídel až pro 2000 lidí, zejména z řad seniorů. Teplá, zchlazená i zmražená jídla včetně dietních budou určena pro uživatele terénních, ambulantních a pobytových sociálních služeb, které městský ústav poskytuje, ale i pro ‚cizí strávníky‘. Vývařovna by měla vzniknout jako novostavba na městském pozemku v lochotínském areálu Domova se zvláštním režimem Čtyřlístek v Kotíkovské ulici,“ doplnil David Šlouf.
 
Suma 50 milionů korun je určena na rekonstrukci objektu Prostřední 48, kde by mělo vzniknout 20 nových bytů z nebytových prostor, součástí projektu je i výměna oken a zateplení objektu. V části bývalé jídelny dojde ke kompletní rekonstrukci prostor pro centrum TOTEM. Mezi další větší podpořené projekty patří výstavba parkoviště P + R v lokalitě Dobřanská – Kaplířova za 19,1 milionu korun. Nezbytná je oprava Rooseveltova mostu za 29,5 milionu korun, i na to byly peníze schváleny.

Peníze poputují i do oblasti školství, bude to například na zpracování projektových dokumentací na přístavby a nástavby vybraných objektů základních škol z důvodu současné nedostatečné kapacity. „Konkrétně se jedná o 15. základní školu, kde vznikne nástavba, o 22. základní školu, u níž chceme přistavět tělocvičnu, o 26. základní školu, kde je v plánu přístavba a nástavba tělocvičny. Pro jednotlivé roky jsou dále alokovány prostředky ve výši pět milionů korun ročně jako rezerva na rekonstrukci sportovišť u základních škol,“ dodal David Šlouf. V oblasti sportu dojde kromě  posílení grantové podpory rovněž například k navýšení rozpočtu prostředků na konání již tradiční letní akce pro celou rodinu Sportmanie Plzeň.

Plzeňskénovinky.cz informovala RNDr. Marie Fialová, tisková mluvčí, Kancelář primátora m. Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:arch.)