Svátek má: Drahoslava

Regiony

Velikost textu:

Plzeň představila inovativní projekty pro budoucnost města

Plzeň představila inovativní projekty pro budoucnost města

Vedení města Plzeň přivítalo ve čtvrtek 25.června zástupce resortů průmyslu a obchodu a místního rozvoje společně s odborníky z oblasti Smart Cities.

Plzeň představila inovativní projekty
29. června 2020 - 07:00

Hlavním tématem setkání byl rozvoj inovačního potenciálu města, jeho příprava na budoucí výzvy a představení způsobu zapojení Plzně do projektu Podpora 5G sítí v oblasti Smart Cities financovaného v rámci Operačního programu Technická pomoc.

„Budoucnost a konkurenceschopnost naší země závisí do značné míry na technologiích a našich schopnostech je využívat. Nedílnou součástí pro jejich fungující implementaci je vysokorychlostní připojení,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.  „Důležité pro nás ale také je, jaké nové služby přinesou tyto sítě občanům pro zvýšení kvality jejich života. A to je hlavní myšlenka projektu 5G měst,“ dodal Petr Očko.

Sítě nové generace otevřou cestu rozvoji chytrých měst i domácností, virtuální realitě, zdravotnictví, průmyslu i dopravě budoucnosti.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start v Česku bude oproti nim opožděný. Ministerstvo pro místní rozvoj společně s ministerstvem průmyslu a obchodu se rozhodla převést 5G z teorie do praxe prostřednictvím společného projektu Podpora 5G sítí v oblasti Smart Cities. Díky němu se stane pětice měst Plzeň, Bílina, Karlovy Vary, Jeseník a Ústí nad Labem prvními ‚chytrými městy‘ v Česku.

Každé z měst přichází do projektu s různým zaměřením v oblasti Smart Cities. V Bílině pomohou sítě nové generace zlepšit bezpečnost obyvatel tak, že posílí přenosové kapacity a funkčně pozvedne městský kamerový systém. V Jeseníku chtějí modernizovat Vlastivědné muzeum a využít nové technologie ve sportu.  Karlovy Vary budou provozovat digitálního průvodce pro turisty. Regionální datovou platformu sdružující všechny oborové domény a informace týkající se projektu 5G aplikací či testování autonomních dopravních prostředků plánují v Ústí na Labem.

V Plzni budou odborníci pracující s drony testovat lety za hranicí viditelnosti (tzv. BVLOS), streaming pro krizové řízení a edge computing. Smyslem projektů v této oblasti je otestovat využitelnost dronů a 5G sítí pro složky integrovaného záchranného systému.

„Plzeň je ukázkovým městem, které se snaží pomocí moderních technologií usnadnit životy obyvatel, rozvíjí podnikání a podporuje potenciál mladé generace,“ uvedla Marie Zezůlková, ředitelka odboru regionální politiky ministerstva pro místní rozvoj.

„Zapojení do projektu testování 5G sítí umožní mnohem širší využití technologií a vysokou akceleraci inovačního ekosystému regionu.  Díky tomu se tak otevírají dveře vzniku nových start upů a příležitostem pro mladé talentované lidi z Plzeňska,“ řekl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.  Plzeň se stala jako druhé město v České republice součástí aplikace Záchranka, pomocí které mohou obyvatelé dostávat varovná hlášení o závažných událostech, jako jsou povodně, požáry velkého rozsahu, chemické havárie, znečistění pitné vody atp. Jako jedno z mála měst má i svého chatbota, který pomáhá občanům v komunikaci a vyřizování jejich záležitostí na webových stránkách města.

„Jsem hrdý, že v našem regionu žije mnoho nadaných odborníků, kteří přinášejí užitečná inovativní řešení. Díky práci kolegů Správy informačních technologií města Plzně, Regionálního inovačního centra elektrotechniky a Západočeské univerzity se daří Plzeň rozvíjet jako chytré město, které disponuje mnoha technologickými inovacemi usnadňujícími každodenní život našich obyvatel,“ uvedl Martin Baxa primátor města Plzně.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Hana Josefová za Magistrát města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:mmp)