Svátek má: Drahoslava

Regiony

Velikost textu:

Plzeň poskytne v souvislosti s dopady pandemie speciální podporu

Plzeň poskytne v souvislosti s dopady pandemie speciální podporu

Plzeň poskytne v souvislosti s dopady pandemie covid-19 speciální podporu více než 80 subjektům z oblasti kultury, sportu a cestovního ruchu.

Ilustrační foto
25. června 2020 - 07:00

Částku ve výši 8,515 milionu korun rozdělí město Plzeň mezi 81 žadatelů z řad kulturních a sportovních aktérů a z řad subjektů s projekty v oblasti cestovního ruchu a prezentace města. Ti si požádali o individuální neinvestiční dotace, celkem se sešlo 92 žádostí. Podpora má subjektům, které se podílejí na realizaci kulturních, sportovních a dalších akcí v Plzni, pomoci překonat krizové období způsobené pandemií koronaviru. Mnoho z nich totiž přišlo po vyhlášení zákazu hromadných akcí o veškeré příjmy nebo o jejich velkou část. Město Plzeň svou podporou usiluje o zachování bohatého spektra kulturní i sportovní nabídky a přilákání turistů do Plzně. Rozdělení podpory schválili zastupitelé.

„Jsem velmi rád, že můžeme mnoha plzeňským aktérům pomoci usnadnit jejich nelehkou situaci. Věřím, že se nám i tímto podaří udržet stávající kvalitu volnočasové nabídky. Právě to je jeden z důležitých faktorů, který přispívá k tomu, že jsou Plzeňané dlouhodobě spokojeni s úrovní života v našem městě. Z 81 podpořených žádostí se celkem 36 týká sportu, další pak kultury a cestovního ruchu,“ uvedl primátor Martin Baxa, z rozpočtu jehož kanceláře se individuální podpora poskytne a která celý proces administrovala. Individuální dotace též nahrazují dotační program na podporu prezentace města a cestovního ruchu, který byl letos zrušen.

Z oblasti sportu jsou mezi podpořenými například SK SMÍCHOV PLZEŇ z. s., Tělocvičná jednota Sokol Plzeň – Koterov, Atletický klub Škoda Plzeň z. s., TJ Prazdroj Plzeň z. s., TK ŠKODA Plzeň z. s., Tělocvičná jednota Sokol Plzeň – Nová Hospoda, Sportovní klub Radbuza Plzeň, z. s., Tělovýchovná jednota Union Plzeň, z. s., Tělovýchovná jednota Plzeň - Litice, z. s. a další. Celkem se jedná o 36 subjektů. Nejčastěji sportovní subjekty žádaly o pomoc s náklady na úhradu energií a nájemného, s podporou nákladů na údržbu, správu a zabezpečení areálů, na nákup dezinfekčních prostředků a dezinfekce prostor, na sanace výpadku příjmů a podobně.

Z oblasti kultury a cestovního ruchu město poskytne podporu 45 subjektům. Jsou mezi nimi například Bohemia JazzFest, o. p. s., Alliance francaise de Plzeň, z. s., Divadlo Dialog Plzeň, Johan, zapsaný ústav, Loutkové divadlo V Boudě Plzeň, z .s., JUNIORFEST, z. s., k světu. z. s., Plzeň 2015, z. ú., Synagoga Concerts, s. r. o., Žongléros Ansámbl, z. s., Pěstuj prostor, z. s., Techmania Science Center o. p. s. a další. Kulturní aktéři nejčastěji žádali o pomoc s úhradou nákladů na technické a produkční zajištění projektů, které musely být zrušeny nebo časově přesunuty, na nájemné a provozní náklady, na nezbytné vícenáklady související s přesunem akcí, na úhradu nákladů souvisejících s dezinfekcí prostor a podobně.


„Festivaly a další kulturní i sportovní akce plní hotely i restaurace a vytváří v Plzni tisíce pracovních míst. Na realizaci kulturních a sportovních projektů se podílejí stovky osob, které fungují často nezávisle jako osoby samostatně výdělečně činné. Mnoho z nich přišlo po vyhlášení nařízení vlády z 10. března 2020 o zákazu hromadných akcí o veškeré své příjmy nebo o jejich velkou část. Právě jim byla podpora určena,“ doplnil primátor Martin Baxa.

Výzvu o neinvestiční individuální dotace spustilo město jako jedno z celé řady opatření na podporu místní plzeňské ekonomiky. Opatření jsou shrnuta v balíčku nazvaném „Plzeňská protikoronavirová dvanáctka“.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.)