Svátek má: Radana|Radan

Regiony

Velikost textu:

Plzeň poskytne dotace na umělecké a kulturní projekty

Plzeň poskytne dotace na umělecké a kulturní projekty

Plzeňští radní schválili poskytnutí dotací v rámci Jednoletého dotačního programu na podporu uměleckých a kulturních projektů pro rok 2018 celkem 6 žadatelům ve výši 145 tisíc korun.

Ilustrační foto
20. ledna 2018 - 07:00

Současně Rada města Plzně souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 2,855 milionu korun žadatelům na dalších 62 projektů, v těchto případech ale musí podporu ještě schválit zastupitelé.

„Odbor kultury Magistrátu města Plzně, který daný program vyhlašuje, přijal celkem 100 žádostí o dotaci na podporu uměleckého či kulturního projektu na rok 2018 v celkové výši 11,855 milionu korun. Z důvodu nedodržení podmínek a zásad dotačního programu bylo vyřazeno 11 žádostí. K posouzení Komisi kultury Rady města Plzně tak šlo 89 žádostí v celkové výši 10,058 milionu korun. Komise doporučila k podpoře celkem 68 žádostí v celkové výši tři miliony korun,“ vysvětlil první náměstek primátora Martin Baxa.

Mezi podpořenými projekty, jimž dnes dotaci schválili radní ve výši od 10 do 30 tisíc, jsou například Trnkova zahrada 2018 (15 tisíc korun), Oživené pohraničí (30 tisíc korun), Ať jsme zase národem, na který můžeme být hrdí! (30 tisíc korun), FUTURE GATE SCI-FI FILMFEST 2018 – Plzeň (10 tisíc korun), Milník času – bigbít (30 tisíc korun) a Kniha Alena Martínková – Zdeněk Lukáš Život v tvorbě (30 tisíc korun). Celkem bylo rozděleno 145 tisíc korun.

Mezi 62 žádostmi s projekty, jež dostanou ke schválení zastupitelé, jsou například Plzeňský festival stepu, ZÁMEČEK OPEN AIR, Festival Na konci léta, Bohemia JazzFest 2018, Pouliční umění v Plzni – Pilsen Busking Fest 2018, ŽONGLOBALIZACE, Můj život s…, PechaKucha Night Plzeň 2018, Střecha nad Plzní 2018, Pohádkový les, XI. Mezinárodní festival pro děti a mládež JUNIORFEST, Evropský festival duchovní hudby „Šumava - Bayerischer Wald“ 2018 v Plzni, VI. Mezinárodní baletní soutěž Plzeň 2018, Vystavení nejstarších loutek Spejbla a Hurvínka, Noc kostelů 2018, Po siréně swing! 2018, III. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň, Festival Bonjour Plzeň! 2018 a další. Podpora se pohybuje v částkách od 10 tisíc korun do 170 tisíc korun.


Plzeň podpoří půl milionem korun kulturní dění ve městě 

Město Plzeň vyhlásí dotační program Mikrogranty 2018, jenž je určen na podporu projektů zaměřených na rozvoj kulturního dění ve městě. Maximální výše poskytnuté dotace na projekt může činit 20 tisíc korun, celkem má být rozděleno půl milionu korun. O podporu se mohou žadatelé ucházet od 24. února.    

„Dotační program je určen na podporu kulturních a uměleckých projektů realizovaných na území Plzně a v jejím blízkém okolí, které během roku oživí kulturní dění, a to zejména prostřednictvím hudby, tance, divadla, výtvarného umění, designu, literatury, kulturních a lidových tradic a podobných aktivit,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa. 

Žádost o dotaci musí být podána před zahájením realizace daného projektu. Termín uzávěrek odevzdání žádostí o dotaci jsou 5. březen, 25. duben a 31. červenec 2018.  Všechny přijaté žádosti budou předkládány k projednání odborné komisi. Poté Rada města Plzně, případně i zastupitelstvo města Plzně, rozhodne o přidělení či nepřidělení dotace.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.)