Svátek má: Luboš

Regiony

Velikost textu:

Plzeň podpoří sportovní akademie, kluby i bývalé olympioniky

Plzeň podpoří sportovní akademie, kluby i bývalé olympioniky

Město Plzeň na základě platné Koncepce sportu v Plzni dlouhodobě podporuje regionální sportovní akademie.

Ilustrační foto
20. března 2019 - 07:00

Celkem deset milionů korun rozdělí město Plzeň dosavadním i nově vznikajícím sportovním akademiím a Sportovnímu klubu Radbuza Plzeň. Částkami v řádech desetitisíců podpoří rovněž Nadační fond západočeských olympioniků, TJ Sokol Lhota a HOCKEY CLUB PLZEŇ 1929. Návrhy městských radních schválili zastupitelé.

„Město Plzeň na základě platné Koncepce sportu v Plzni dlouhodobě podporuje regionální sportovní akademie. Od roku 2015 přispívá na provoz fotbalové, od roku 2017 také hokejové a tenisové akademie. Podporu nyní získají i nově vznikající triatlonová akademie pod subjektem Triatlon Plzeň, z.s. a házenkářská pod subjektem Nadační fond na podporu Plzeňské házené,“ uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký. Doplnil, že město také dlouhodobě podporuje Nadační fond západočeských olympioniků, který se stará o bývalé olympioniky v seniorském věku, a rovněž pravidelně přispívá na provoz plaveckého bazénu v Kozinově ulici patřícímu Sportovnímu klubu Radbuza Plzeň.

Podle rozhodnutí zastupitelů Nadační fond regionální fotbalové Akademie Plzeňského kraje obdrží dva miliony korun, Nadační fond Regionální plzeňské hokejové akademie tři miliony korun, Nadační fond Regionální plzeňské tenisové akademie a Nadační fond na podporu Plzeňské házené po 1,5 milionu korun, Triatlon Plzeň, z.s. a Sportovní klub Radbuza po jednom milionu korun. Nadační fond západočeských olympioniků obdrží sto tisíc korun.

TJ Sokol Lhota dostane 49 tisíc korun na to, aby mohl zajistit pomocí kontejnerových buněk provizorně provoz ve svém přestavovaném areálu, HOCKEY CLUB PLZEŇ 1929 obdrží 60 tisíc korun na organizaci 4. ročníku mezinárodního hokejového turnaje Memoriál Milana Kajkla.Plzeň má schválený plán pro rozvoj sportu na dva roky. Akční plán pro rozvoj v oblasti sportu na území města na roky 2019 až 2020 schválili zastupitelé. Podle plánu se má uskutečnit v Plzni řada větších projektů, jako například výstavba ubytovacího zařízení pro hokejovou akademii u zimního stadionu, tréninkového centra pro fotbalovou akademii na Skvrňanech či rekonstrukce sportovního areálu Prokopávka. Plán ale zahrnuje i spolupráci města se sportovními kluby, vytváření podmínek pro spojení vzdělávání a sportu či pravidelné organizování letní Sportmanie Plzeň, tedy sportovní akce pro rodiny.

„Koncepce sportu v Plzni 2015 – 2020 je koncepčním materiálem města Plzně v oblasti sportu a sportovní infrastruktury. Tvorba akčních plánů je jedním ze základních požadavků této koncepce, aby bylo možné řešit krátkodobá opatření a zároveň aby byly průběžně plněny cíle stanovené v koncepci. Akční plán na roky 2019 až 2020 je vytvořen v souladu se schváleným rozpočtem města Plzně na rok 2019 včetně výhledů,“ uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký.

„Ubytovací zařízení pro hokejovou akademii vedle druhé ledové plochy včetně tělocvičny a šaten se má začít stavět letos v dubnu, hotové by mělo být v září 2020. Náklady budou přibližně 72,6 milionu korun. Tréninkové centrum pro fotbalovou akademii ve sportovním areálu Skvrňany se již buduje, dokončeno by mělo být v červnu letošního roku. Celkové náklady jsou zhruba 49 milionů korun. Velkou investicí je přestavba bazénu na Slovanech, na niž je pro letošek a příští rok alokováno přes 111 milionů korun. Plánovaná celková rekonstrukce areálu Prokopávka má začít letos na přelomu jara a léta, uskuteční se ve dvou etapách. První etapa by měla být dokončena v roce 2021, druhá v roce 2023. Celkové náklady představují 184,4 milionu korun,“ vyjmenoval některé z větších projektů vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc.

Doplnil, že kromě výstavby a rekonstrukce sportovišť a sportovní infrastruktury bude město spolupracovat se sportovními kluby a podporovat finančně jejich činnost, dále vytvářet podmínky pro rozvoj školního sportu podporou sportovních tříd, sportovního programu Západočeské univerzity v Plzni i akademií mládežnických kategorií. V plánu je i zlepšení podmínek pohybové rekreace a kvality života v Plzni. Počítá se například s příspěvkem na obnovu nádrže v Červeném Hrádku, rozvojem sportovního areálu Lopatárna, revitalizací parku za Plazou. V plánu je i propagace města prostřednictvím sportovních událostí, mimo jiné pravidelné konání letní akce Sportmanie Plzeň, která se letos uskuteční od 17. do 25. srpna.

Město rozdělí deset milionů korun na opravy a výstavbu sportovních areálů. Město Plzeň ve spolupráci se čtyřmi největšími plzeňskými obvody sdružilo ve Fondu rezerv a rozvoje částku deset milionů korun na podporu konkrétních projektů rekonstrukce, oprav či výstavby sportovních zařízení a areálů na území města. Zastupitelé schválili jejich rozdělení 27 žadatelům.

„Na schválené projekty půjde z rozpočtu města Plzně 3,363 milionu korun, Městský obvod Plzeň 1 přispěje 1,829 milionu korun, obvod Plzeň 2 přidá 1,439 milionu korun, obvod Plzeň 3 přispěje částkou 2,393 milionu korun a obvod Plzeň 4 976 tisíci korunami,“ uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Nejvíce, a to po půl milionu korun, obdrží TJ Sokol Plzeň – Nová Hospoda, Plochodrážní klub AČR Plzeň, Klub biatlonu Plzeň – Litice, TJ Slavoj Plzeň, TJ Sokol Plzeň – Hradiště, TJ Sokol Plzeň Letná, Klub vodních sportů Plzeň, TJ Sokol Plzeň IV, TJ Sokol Plzeň – Petřín, TJ Plzeň–Košutka. Zbývajících pět milionů bude rozděleno dalším sportovním klubům a zařízením, dotaci dostane i Salesiánské středisko mládeže Plzeň.


Pět plzeňských škol opraví svá sportovní zařízení. Pět základních škol zřizovaných Plzní opraví svá sportoviště. Zastupitelstvo města Plzně schválilo na tyto projekty, jež se týkají opravy a údržby sportovišť, pět milionů korun. Rezerva na opravu a údržbu sportovišť je rozdělena z rozpočtu Kanceláře ředitele Úřadu služeb obyvatelstvu Magistrátu města Plzně.

„Město Plzeň dbá na rozvoj veškerých vyučovaných aktivit, včetně těch pohybových. Snažíme se vylepšovat sportovní infrastrukturu na všech našich základních školách. V letošním roce projdou rekonstrukcí sportoviště na 1., 14., 21., 22. a 28. základní škole,“ uvedla radní pro oblast školství Lucie Kantorová.

1. základní škola Plzeň získá celkem 600 tisíc korun. Z toho 420 tisíc korun použije na penetraci povrchu a obnovu lajnování hřišť s umělým povrchem, 80 tisíc korun využije na regeneraci umělého trávníku s doplněním granulátu a drobné opravy povrchu a 100 tisíc korun na čtyři kusy mobilních fotbalových branek se zabezpečením proti pádu.

14. základní škola Plzeň obdrží finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun na opravu povrchu v tělocvičně, který je v současné době viditelně poškozený s velkými rýhami a vadnými místy. Opětovné broušení by ztenčilo výšku palubek natolik, že by docházelo k jejich průhybu. Oprava této tělocvičny probíhala v únoru 2014. Tělocvična je velmi využívaná, denně až do 21 hodin, sportuje se v ní i o víkendech.

21. základní škola Plzeň obdrží 950 tisíc korun, za 800 tisíc vymění povrch víceúčelového hřiště a 150 tisíc korun použije na čištění povrchu a výměnu sítí. Menší víceúčelové hřiště s umělým povrchem bylo vybudováno v roce 2002 a povrch v některých místech je viditelně zničený, při odkrytí povrchu bude nutno též zhodnotit podloží. Velké víceúčelové hřiště je nutné čistit každý rok, aby nedošlo k poškození povrchu.

Kostel sv. Petra a Pavla je dominantou náměstí v Soběslavi

22. základní škola Plzeň ve výši 1,25 milionu korun opraví běžecké dráhy a plochy pro skok vysoký. Od vzniku v roce 2004 nebyla regenerace provedena. Měla by být prováděna každých sedm let. Viditelně je na mnoha místech setřena vrchní vrstva (tartan) a prosvítá spodní vrstva.

28. základní škola Plzeň přebrousí a přelakuje podlahu ve velké tělocvičně za 400 tisíc korun. Přelakování včetně prvního velkého broušení proběhlo v listopadu roku 2014, další přelakování je nutné vždy po 4 letech.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp)