Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Plzeň má za sebou velký úspěch na mezinárodní scéně

Plzeň má za sebou velký úspěch na mezinárodní scéně

Plzeň získala prestižní ocenění, na World Smart City Awards kralovalo digitální dvojče.

digitálnídvojče
23. listopadu 2021 - 07:00

Plzeň má za sebou velký úspěch na mezinárodní scéně. World Smart City Awards, tak se jmenuje prestižní mezinárodní soutěž, která každoročně oceňuje průkopnické projekty, nápady a strategie, díky nimž se ve městech po celém světě lépe žije. A právě v tomto soutěžním klání bodovala západočeská metropole s projektem DUET – digitální dvojče města. Na slavnostním vyhlášení ve španělské Barceloně získalo digitální dvojče prvenství v kategorii Enabling Technologies Award.

„Pokud se podíváme na letošní ročník soutěže, konkurence byla velká – podle organizátorů byly podány přihlášky ze 46 zemí světa, přičemž měly mimořádně vysokou úroveň. Je to čest, zároveň ale i závazek, abychom takové tempo udrželi, a i dál pracovali na kvalitě života ve městě s využitím moderních technologií,“ řekl radní města Plzně pro Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola, který se vyhlášení v Barceloně zúčastnil. Spolu se zástupci města byli součástí delegace i zástupci Západočeské univerzity v Plzni a Plzeňského kraje.

„Vítězství vnímám jako obrovský úspěch a mám z něj samozřejmě velkou radost. Potvrzuje fakt, že Plzeň je městem inovací, vývoje a výzkumu, že zde máme odborníky, kteří se ani ve světě neztratí, ba naopak,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Díky projektu DUET má západočeská metropole přesný 3D model města, se kterým může pracovat v mnoha oblastech. Jde o nejrůznější krizové scénáře či provozní stavy týkající se dění v oblasti dopravy, ovzduší, vodních toků, výstavby, urbanismu, turismu a tak dále. Významné jsou i možnosti využití v rámci spolupráce s integrovaným záchranným systémem. Právě v oblasti bezpečnosti udělali odborníci za rok fungování projektu největší pokrok.

„Sestrojili jsme unikátní 3D model fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Na něm testujeme ve spolupráci s hasiči možnost nasazení tohoto modelu při zásahu. Pokud by začalo hořet, chtěli bychom dát veliteli zásahu k dispozici podrobný model vnitřku budovy tak, aby se znalostí klíčových detailů mohl zvolit tu nejlepší strategii. Momentálně jsme na začátku, nastavujeme podobu modelu, aby byl pro složky IZS co nejpřínosnější. Každopádně věříme v úspěch, navíc jsme si vědomi, že o podobné řešení by byl zájem nejen u nás, ale i v rámci České republiky,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, tedy organizace, jež projekt DUET zastřešuje.

Magistrát má titul Přívětivý úřad roku 2021 Plzeňského kraje

Podle Vlastimila Goly se projekt digitálního dvojčete dostal do finále spolu s projekty z Kataru a Velké Británie. „Už to, že jsme se probojovali do finále, bylo skvělé. Samozřejmě vítězství je nejlepší možná varianta a jsme na úspěch našich odborníků velmi hrdí. Ceny v kategorii Enabling Technologies Award jsou udělovány za nejinovativnější a nejúspěšnější projekty realizované a vyvíjené v oblasti dat a technologií. Za zmínku stojí i fakt, že jsme byli jediným mezinárodním projektem, který byl oceněn. DUET totiž neřešíme sami, ale spolupracujeme na něm se zahraničními partnery napříč Evropskou unií.“

Projekt digitálního dvojčete běží v Plzni rok, přičemž je součástí prestižního evropského dotačního programu HORIZON 2020 zaměřeného na inovace. Úspěšnost žadatelů o získání grantu v tomto programu v průměru nepřevyšuje 12 procent. Západočeská metropole je s projektem DUET zařazena také jako příklad do studie Evropského parlamentu.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp)