Svátek má: Miroslava

Regiony

Velikost textu:

Plzeň bude testovat připravenost na teroristický útok

Plzeň bude testovat připravenost na teroristický útok

Plzeň se zapojila se do mezinárodního programu na zvyšování bezpečnosti ve městech.

Martin Zrzavecký, radní pro oblast bezpečnosti
28. února 2020 - 07:00

Scénář teroristického útoku, který se odehraje v průběhu fotbalového utkání, nebo únik nebezpečných chemikálií z pivovaru se stanou modelovými situacemi, při kterých budou odborníci z města, členové integrovaného záchranného systému a zapojení partneři hledat optimální scénář pro bezpečné opuštění občanů z těchto míst. Plzeň se stala jedním ze tří měst Evropy, která se zapojila do projektu S4AllCities. Jedná se o mezinárodní projekt zaměřený na zvýšení bezpečnosti v evropských městech. Projekt je součástí prestižního evropského dotačního programu pro výzkum a inovace Horizon 2020.

„Cílem projektu je zvyšovat bezpečnost v evropských městech. Plzeň se do projektu zapojila společně se španělským Bilbaem a řeckou Trikalou. Výsledkem realizovaných aktivit by mělo být snížení zranitelnosti veřejných prostorů, zmírnění následků teroristických útoků, vyšší informovanost veřejnosti a dosažení rovnováhy mezi zlepšením bezpečnosti, fungováním veřejných prostranství i pocitu svobody občanů,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

„Naše město společně s Bilbaem a Trikalou bude získávat a spojovat všechna dostupná data důležitá pro bezpečnost ve městě. Zpracujeme je pomocí nástrojů rozšířené reality, umělé inteligence a vytvoříme především efektivní scénáře, při kterých budou spolupracovat důležití partneři podílející se na chodu měst. Projekty, které se v těchto lokalitách otestují, budou sdílené s dalšími evropskými partnery. Zároveň bude možné je aplikovat i v jiných evropských městech,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, jež projekt za Plzeň zpracuje.

„V Plzni se zaměříme na scénář teroristického útoku, který se odehraje v průběhu fotbalového utkání, přičemž se přímo na stadionu a v jeho okolí v danou chvíli pohybuje na 15 tisíc lidí. Cílem bude namodelovat optimální scénář pro bezpečné opuštění prostoru stadionu. Testovat se bude také situace spojená s únikem nebezpečných chemikálií z pivovaru Pilsner Urquell, který se nachází v blízkosti fotbalového stadionu. Při vývoji řešení budou odborníci spojovat různorodá data a informace. Využívat k tomu budou moderní technologie, ať už se jedná například o 5G síť, síť internetu věcí, digitální dvojče, údaje získané pomocí dronů, chemických senzorů nebo informace z dopravního modelu města,“ vysvětlil ředitel Luděk Šantora.


V Řecku se kromě jiného zaměří například na detekování podezřelého chování – s pomocí algoritmů strojového učení se budou učit rozpoznat v obraze nebezpečné předměty v městské hromadné dopravě, jako jsou nože nebo zbraně.

Projekt, na kterém se podílejí odborníci z různých zemí Evropy, bude ukončen v roce 2022.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Adriana Jarošová z tiskového oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp)