Svátek má: Prokop

Regiony

Velikost textu:

Plzeň bude i letos městem festivalů a slavností

Plzeň bude i letos městem festivalů a slavností

V letošním roce město Plzeň opět podpoří řadu festivalů, slavností, zábavních či sportovních akcí.

Slavnosti svobody
27. února 2020 - 07:00

Největšími z nich budou šestidenní Slavnosti svobody, které připomenou 75 let od ukončení druhé světové války a osvobození Plzně americkou armádou. Budou mimořádné svým rozsahem, množstvím vojenské historické i současné techniky i účastí válečných veteránů.

Město bude také po celý rok patřit již tradičním hudebním, filmovým a divadelním festivalům, jako jsou Smetanovské dny, Mezinárodní folklorní festival CIOFF, Festival Finále, filmové festivaly pro děti a mládež Juniorfest a Animánie, divadelní přehlídka Skupova Plzeň, open air festival Divadelní léto a další. Ani letos nebude chybět festival světla BLIK BLIK, tradiční Historický víkend či sportovní akce pro celé rodiny Sportmanie Plzeň.

„Město Plzeň podporuje kulturní, zábavní i sportovní akce s cílem dopřát obyvatelům města i jeho návštěvníkům pestré a smysluplné trávení volného času. Zcela ojedinělým projektem jsou jistě Slavnosti svobody, ale i řada jiných kulturních akcí má vysokou úroveň, která snese mezinárodní srovnání – například festival Smetanovské dny, Skupova Plzeň či Noc s operou a další,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.

„Jednou z nejbližších akcí, na kterou se osobně velmi těším, je určitě festival BLIK BLIK. Jeho centrem se letos stane Lobezský park. Návštěvníci se mohou těšit na výjimečnou instalaci japonského umělce Yasuhira Chida. Jde o hustou síť tenkých nití natažených mezi stromy, která se tvoří zhruba deset dní. Síť pak nese světlo a vytváří dojem hvězdného roje,“ řekl plzeňský primátor Martin Baxa.Přehled akcí: 
 • Smetanovské dny - Festivalový rok zahájí letos 27. února Smetanovské dny Plzeň
 • Jeden svět - Organizace Člověk v tísni stojí za další tradiční akcí, která se koná od 23. do 28. března.
 • Festival světla BLIK BLIK - V pátek a sobotu 27. a 28. března vždy od 19 hodin do půlnoci rozsvítí na 13 instalací od tuzemských i zahraničních umělců a uměleckých projektů Lobezský park a jeho okolí.
 • Filmový festival Finále Plzeň - Od 16. do 22. dubna se Plzeň stane dějištěm 33. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň.
 • Slavnosti svobody - Letošní Slavnosti svobody budou u příležitosti 75. výročí od ukončení druhé světové války a osvobození města americkou armádou výjimečně šestidenní, uskuteční se od 1. do 6. května.
 • Historický víkend - Začátek měsíce června bude patřit Historickému víkendu. Akci ve dnech 5. až 7. června organizuje Nadace 700 let města Plzně.
 • Plzeňský festival stepu - Na své si přijdou i milovníci tanečního umění, od 7. do 10. května se rozezní podpatky tanečníků v rámci mezinárodního Plzeňského festivalu stepu.
 • Mezinárodní folklorní festival CIOFF - Účastníci 24. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF z České republiky i ze zahraničí opanují scénu U Branky a další lokality od 10. do 14. června.
 • Skupova Plzeň -Ve stejném termínu od 10. do 14. června se uskuteční již 34. ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň 2020.
 • Noc s operou - Závěr června, konkrétně 26. červen, potěší všechny příznivce opery.
 • Divadelní léto - Fanoušky divadla potěší open air festival Divadelní léto, který začíná 27. června a potrvá až do 23. července.
 • Sportmanie Plzeň - Sportovní akce pro celé rodiny se uskuteční ve dnech 15. až 23. srpna.
 • Letní hudební festival v ulicích města - Centrum Plzně ovládne v letních měsících hudební festival, jehož hlavní blok se odehraje od 21. do 29. srpna.
 • Pilsen busking fest - Začátek měsíce září bude patřit pouličnímu umění v rámci festivalu Pilsen busking fest 2020.
 • Mezinárodní festival DIVADLO - Zahraniční i české divadelní scény se představí v Plzni od 9. do 17. září na 28. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO.
 • JUNIORFEST - Od 6. do 12. listopadu se bude konat Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST.
 • Animánie - Listopad bude patřit i animované tvorbě – 15. ročníku Mezinárodního festivalu animovaného filmu Animánie,

Během roku se bude konat  řada dalších akcí, které rovněž podporuje statutární město Plzeň. Podrobné informace vybraných akcí naleznou zájemci v průběhu roku na https://akce.plzen.eu.

Plzenskenovinky.cz informovala RNDr. Marie Fialová, redaktorka Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp)