Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Oslav vzniku republiky se zúčastnilo přes padesát tisíc návštěvníků

Oslav vzniku republiky se zúčastnilo přes padesát tisíc návštěvníků

Letošní Plzeňské oslavy vzniku republiky, které se v sobotu 28. října 2023 konaly u příležitosti 105. výročí vzniku Československa, oslavilo více než 55 tisíc Plzeňanů a návštěvníků západočeské metropole.

Oslavy vzniku republiky
2. listopadu 2023 - 07:00

Město Plzeň spolu se čtyřmi desítkami turistických cílů a institucí zpřístupnilo již tradičně řadu zajímavých prostor a expozic, jejichž prohlídky se setkaly s obrovským zájmem veřejnosti. Zaujaly novinky v programu, mezi nimiž byly prohlídky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, nebo Semlerovy rezidence, která zpřístupnila návštěvnické centrum. Prohlídky, na něž bylo potřeba se předem rezervovat, jako například reaktorová hala Škody JS, Loosovy interiéry, pivovar, a další byly beznadějně vyprodány již počátkem října. Lidé během svátečního dne zamířili také do plzeňské zoo, Techmanie, nevynechali ani plzeňské galerie, muzea či projížďky historickým autobusem.

Ve spolupráci se spolkem Pěstuj prostor proběhly architektonické prohlídky, stezka Šumné Bory aneb od Semlerovy rezidence k věznici přilákala rovněž stovky návštěvníků. Se zájmem se setkaly i další výstavy ve Smetanových sadech, na Palubě Hamburk nebo v mázhauzu radnice.

Letošní průvod světel přilákal téměř 8 tisíc návštěvníků, převážně rodiny s dětmi. Průvod vyrazil z náměstí T. G. Masaryka na náměstí Republiky, kde celodenní oslavy vyvrcholily tichým ohňostrojem doprovázeným hudbou Bedřicha Smetany. Atmosféru svátečního dne dokreslilo nasvícení plzeňské radnice národní vlajkou doplněnou o proměny znaku Československa a České republiky v průběhu století.Vznik samostatného Československa si město Plzeň tradičními oslavami připomíná již od roku 2006. Pravidelně nabízí lidem návštěvu kulturních institucí, pamětihodností, zajímavých míst nebo zahrad, ale i vybraných sportovišť za symbolických 28 korun, nebo zcela zdarma.

Plzenskenovinky.cz informovala Bc. Monika Krausová za tiskové oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto.mmp)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%