Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Ohaři absolvovali v Ejpovicích lesní zkoušky

Ohaři absolvovali v Ejpovicích lesní zkoušky

Klub chovatelů českého fouska patří nejen k aktivním klubům, ale i pořadatelům nejrůznějších kynologických akcí, ty nejvyšší nevyjímaje.

Lesní zkoušky ohařů
14. července 2020 - 07:00

Za vydatné podpory Honebního společenstva v čele s honebním starostou Jindřichem Flaxou, který se sám věnuje loveckým psům, uspořádal v nedávné době / 27. června / opět po roce lesní zkoušky ohařů v místní honitbě o rozloze více než 1300 hektarů.

Vše začalo setkáním vyznavačů lovecké kynologie v areálu házenkářského hřiště v Ejpovicích na Rokycansku za přítomnosti předsedkyně západočeské pobočky KCHČF ing. Jany Horové, která se ujala i úvodního slova.

Nezbytné občerstvení, veterinární prohlídka psů, slavnostní zahájení trubačem, losování pořadí a přesun k plnění disciplín do honitby. Tak nějak odstartovala další etapa rozvoje lovecké kynologie na Rokycansku, která si zde postupně buduje svoji tradici, díky především vzrůstajícímu zájmu mladých lidí o výcvik loveckých psů.

Vrcholnou disciplínou těchto zkoušek je ohrádka, neboli přinášení lišky přes překážku. Účelem této disciplíny je zjistit, jak je pes vycvičen a schopen překonávat výškové nebo hloubkové překážky s liškou v mordě / tlamě /.

Celkem se k plnění lesních zkoušek, které ve výše zmiňované honitbě organizoval KCHČF, přihlásilo dvanáct psů, přičemž devět z nich obstálo. I přesto, že tři pejskové vypadli, zřejmě pejskům i vůdcům pomohly nácviky, které nadšenci z Ejpovic organizovali pro zájemce, především z řad začínajících kynologů.

Smyslem lesních zkoušek, při kterých bylo možné vidět nejrůznější plemena loveckých psů / český fousek, německý krátkosrstý ohař, maďarský ohař krátkosrstý či malý a velký münsterlandský ohař /, je prokázat, že je pes schopen zvěř vyhledat a umožnit její ulovení.  Usmrcenou, postřelenou nebo jinak zraněnou drobnou zvěř musí pes dohledat a přinést a spárkatou zvěř dosledovat. Zároveň prokazuje svoji schopnost dohledat a přinést lišku, kterou přináší i přes překážky.

Lesní zkoušky posuzoval tým zkušených rozhodčích v čele s Jiřím Štichem. Karel Petrmichl a Miroslav Růžička měli na starost vlečky, Jan Šlouf a Stanislav Vodička posuzovali drobné disciplíny a Pavla Lhotáková, Jan Bína a Jaroslav Šíma starší dohlíželi na průběh barev. Čekateli na post rozhodčího se odpovědně připravovali Michal Klasna a Petr Kladivo. Ředitelem zkoušek byl Petr Matuška.

Posuzovány byly všechny disciplíny dle platného zkušebního řádu, přičemž vrchní rozhodčí vždy vysvětlil jak má daná disciplína vypadat. To ocenili nejen méně zkušení vůdci, ale i korona – doprovod z řad zájemců o loveckou kynologii. Ta mohla kromě přinášení lišky přes překážku sledovat šoulačku s odložením, práci na pobarvené stopě, vlečky, vyhledávání, slídění, dohledávky, chování na stanovišti či po výstřelu, aporty, vodění na řemeni či poslušnost.

Z celkového počtu dvanácti psů, jich devět obstálo v I. ceně. Vítězem lesních zkoušek se stal český fousek Danny Perdix Bohemia se ziskem 240 bodů, kterého vedla Jarmila Švejdová. Na druhém místě se stejným počtem bodů skončil německý krátkosrstý ohař Car z Dufkova dvora vedený Josefem Včeličkou. Na třetím místě se umístil německý krátkosrstý ohař Nor z Černých blat se ziskem 236 bodů, kterého vedla Jana Pancířová. Všem pochopitelně gratulujeme.  


Příznivé počasí, přátelská atmosféra i kvalitní organizační tým a sponzoři, tak přispěli ke spokojenosti všech zúčastněných. I ze strany rozhodčích se ozývalo pochvalné hodnocení průběhu zkoušek včetně vystupování vůdců loveckých psů.

Na Rokycansku se v letošním roce uskuteční ještě celá řada kynologických akcí a my se budeme těšit na pěkné výkony čtyřnohých pomocníků myslivců – lovecky upotřebitelných psů, kterým zanedlouho začne hlavní lovecká sezóna.

Plzenskenovinky.cz informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:p.moulis)